Barınmak bütün öğrencilerin sorunu

26 Eki 2021

Barınamayan öğrencilerin hiçbir talebi karşılanmadı. Barına hakkı için yaptıkları eylemlerde ise darp edilip gözaltına alındılar. Ancak öğrenciler, 'Barınma sorunu herkesin sorunu' diyerek mücadele vurgusu yapıyor

Ev kiraları ve özel yurtlarda yaşanan fahiş kiralar nedeniyle KYK'da çıkmayan öğrenciler eylül ayından beri en temel hakları olan barınma hakkından faydalanamıyor. Taleplerini dile getirmek için çeşitli şehirlerde eylemler düzenleyen ve parklarda sabahlayan öğrenciler çoğu kez polis tarafından darp edildi ve gözaltına alındı.

Taleplerinin hiçbiri karşılanmayan öğrenciler, seslerini duyurmak için yeniden harekete geçmeyi planlıyor.

Yerel yönetimler yetersiz

Barınma sorunu yaşayan öğrencilerden Çiçek Yaman, yerel yönetimlerin sorunlarını çözmede yetersiz kaldığını söyleyerek, "Türkiye’de milyonlarca öğrenci var. Belediyelerin açtığı yurtlar, misafirhaneler, öğrencilerin barınma sorunlarını çözmeye yetmiyor” diye belirtti.

İktidarın çelişkili söylemleri

Taleplerin karşılanmadığı söyleyen Yaman, iktidarın "Türkiye'de yurt sorunu yok" sözüne ise tepki gösteriyor: 

Ne burslarda bir artış söz konusu ne de verilen geri dönüşümlü kredilerin geri çekilmesi söz konusu. İktidar bir yandan ‘Türkiye’de bir yurt sorunu yok’ diyor, diğer yandan ‘yurtlar yapıyoruz’ diyor."

Birlik vurgusu

Haklı talepleri olan eylemlerinin farklı lanse edilmek istendiğini belirten Yaman, bu sorunlara karşı birlikte hareket etmenin önemini vurguluyor:

“Eylemlerimizi kampüste, parkta, sokakta gerçekleştirerek 'buradayız' dedik. Bizi terörize etmeye ve engellenme çalıştılar. Öğrenci olmadığımızı iddia ettiler. Bütün bunlara rağmen hala buradayız. Barınma sorunu için birlikte hareket etmemiz ve bu sorunu birlikte çözmemiz gerekiyor.”

Herkesin sorunu

Barınma sorununu yaşayan bir diğer öğrenci İbrahim Keskin ise, taleplerinin bütün öğrencileri kapsadığını belirtiyor:

"Geçinmek ve barınmak çok zor bir durum. İnsanlar hayatlarını idame ettirmek için günde saatlerce çalışıyor. Birlikte daha güçlü olabiliriz. İktidar adını bile bilmediğimiz örgütlerle bizi yan yana getirdi. Bunları kabul etmiyoruz."

İSTANBUL / Ma


Etiketler : öğrencilerin barınma sorunu,