Batan teknede kaç kişinin olduğuna ilişki ifadeler çelişkili

09 Tem 2020

Van Gölün'nde batan mülteci teknesine ilişkin bölgeye giden Van Cumhuriyet Başsavcısı, teknede kaç kişinin olduğuna ilişkin ifadelerin çelişkili olduğunu söyledi. Teknede kilitli 70-80 kişi olduğu tahmin ediliyordu

Van Gölü’nde 27 Haziran günü batan ve içerisinde 70-80 mültecinin olduğu teknenin 106 metre derinlikte tespit edilmesi ardından incelemeler devam ediyor. Arama ve tarama çalışmasının gün boyu devam ettiği gölde, teknenin su yüzüne çıkarılması için çalışmalar da sürüyor. Sabah saatlerinde Van Valiliği koordinesinde yapılan toplantıda teknenin nasıl çıkaralı cağına ilişkin uzman heyetlerle görüşmeler yapıldı. Yapılan görüşmelerin ardından öğlen saatlerinde Van Cumhuriyet Başsavcısı Oğuzhan Dönmez, tekenin battığı Çarpanak Adası açıklarında incelemelerde bulundu.

Başsavcıdan açıklama

Ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Dönmez, cenazeleri çıkarmak için çalışmaların hızlı bir şekilde devam ettiğini belirterek, “İl Jandarma Komutanlığımız, Deniz Kuvvetleri Komutanlığımız ve liman başkanlığımızın desteğiyle çalışmalar yoğun bir şekilde hassasiyetle devam ediyor. Gelişmeler oldukça bilgilendirme yapacağız. Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait ROW cihazları var. Her türlü ihtimali değerlendiriyoruz. Bizler de çalışmaları yerinde inceledik. Gerekirse teknenin üstü açılarak cenazelerin çıkarılması noktasında her ihtimali değerlendirerek çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

'Cenaze sayısıyla ilgili netlik yok'

Batan teknedeki cenaze sayısında bir netlik olmadığını da dile getiren Dönmez, “Şu an soruşturma devam ediyor. Bu anlamda bizzat olay bölgesine geldik. Arkadaşlarımıza destek olmak ve çalışmaları yerinde izlemek amacıyla buraya geldik. Cenaze sayısında maalesef netlik yok. İfadeler çelişkili ve farklı sayılar veriliyor. Şu süreçte sayıyı telaffuz etmek hukuki anlamda doğru olmaz diye düşünüyorum. Tekneyi ve bazı cenazeleri de gördük. Arkadaşlarımız çalışmaya devam ediyor” ifadesinde bulundu.

VAN


Etiketler : mülteci teknesi, Van Gölü,