‘Beni vatandaşla karşı karşıya bıraktınız’

28 Haz 2020

TES için hazırlıkları başlatan Erdoğan, işçilerin tepkileri üzerine topu sendikalara attı

Yaptığı açıklama ile kıdem tazminatı’nın “Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi” adı altında Varlık Fonu’na devredilmesinin yolunu açan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan düzenlemeye tepkilerin yükselmesi ile konuyu sendikalar gündeme getirmiş gibi davranmaya başladı. Düzenleme için çalışmalar başlarken, önce “kendi aranızda anlaşın” diyen Erdoğan, önceki gün yaptığı açıklamada ise “işçinin kazanılmış haklarının” korunacağını söyledi.

İşçilikten geldiğini söyledi

“Ergene Çevre Koruma Projesi, Derin Deşarj Hattı B Tüneli Işık Göründü” törenine video konferans yöntemiyle katılan Erdoğan, sendikalara defalarca, “Bu sorunu bir araya gelip kendiniz halledin” dediklerini anımsatarak, “Halledemiyorsunuz. Bizi vatandaşla karşı karşıya bırakıyorsunuz” dedi. Kendisinin de işçilikten geldiğini belirten Erdoğan, “Her bir işçimizin kazanılmış hakkını korumak bu ülkenin cumhurbaşkanı ve işçilikten gelen ferdi olarak en başta görevimizdir” dedi.

Amaç ‘korumak’mış

İşverenlerin ve çalışanların sorunlarına köklü çözümler getirmeye çalıştıklarını, kıdem tazminatı konusunun da bunlardan biri olduğunu belirten Erdoğan, “Amacımız işçilerin kıdem tazminatı hakkını, birilerinin insafına bırakmadan, kalıcı bir sisteme bağlamaktır” dedi.

Yine barajları övdü

AKP’nin 18 yıllık iktidar boyunca doğa talanına yol açan birçok baraj inşaatına bir yenisini daha ekleyen Erdoğan, projelerini de övdüğü konuşmasında şunları söyledi: “Yaptığımız bu yatırımlarla Ergene Nehri’nin su kalitesini önemli ölçüde iyileştirecek ve suyun temiz akmasını sağlayacağız” dedi.

EKONOMİ SERVİSİ

 


Etiketler : Kıdem tazminatı, TES, Erdoğan,