Berlin Bienali’nde Türkiye’den üç sanatçı

11 Tem 2020

Koronavirüs nedeniyle bu yıl ertelenen 2020 Berlin Bienali, 5 Eylül’de başlayacak. Bienalde Türkiye’den sanatçılar Zehra Doğan, Aykan Safoğlu ve Cansu Çakar yer alıyor

Koronavirüs salgını nedeniyle ertelenen Berlin Bienali sanatçı listesini açıkladı. Bu kez eylülde gerçekleşecek bienalde Türkiye’den de sanatçılar Zehra Doğan, Aykan Safoğlu ve Cansu Çakar yer alıyor. 5 Eylül’de başlayacak 11. Berlin Bienali 1 Kasım’a dek sürecek. Almanya’nın başkentinde gerçekleşecek olan organizasyon KW Institute, daadgalerie, The Gropius Bau ve bienalin geçici sanat alanı ExRotaprint’te yapılacak.

3 isim bu yıl var

Tam katılımcı listesi geçtiğimiz günlerde açıklanan 11. Berlin Bienali’ne Türkiye’den tutuklu kaldığı yaklaşık iki yılın ardından geçtiğimiz yıl tahliye edilen, Banksy’nin kendisine özel bir duvar resmi yaptığı, gazeteci ve ressam Zehra Doğan, Türkiye doğumlu ve Berlin’de yaşayan yönetmen Aykan Safoğlu ile 1988 İstanbul doğumlu, İzmir ve Beyrut’ta yaşayan minyatür sanatçısı Cansu Çakar da katılacak.

Tek etkinlik değil

María Berríos, Renata Cervetto, Lisette Lagnado ve Agustín Pérez Rubio dörtlüsünün küratörlüğündeki sergi dayanışma, kırılganlık ve direnişin eklemlenme biçimlerini inceleyecek. Yaşadığımız çalkantılı dönemde yaşamın komplike güzelliğini sürdürmek için katkıda bulunmaya çalışacak. Berlin Bienali Avrupa’nın bu yıl koronavirüse rağmen gerçekleşecek tek büyük sanat etkinliği değil. Paris de ekimde FIAC için ev sahipliği yapacak. Ayrıca Manifesta da ağustos sonunda Marsilya, Fransa’da başlayacak.

BERLİN


Etiketler : Cansu Çakar, Aykan Safoğlu, 2020 Berlin Bienali, Zehra Doğan,