Biden'a mektup: Türkiye tehlike arzediyor

27 Eki 2021

ABD’li 11 Kongre üyesinden Joseph Biden’a Türkiye ile ilgili sert bir mektup yazdı: ABD şu anda Türkiye hükümetine herhangi bir gelişmiş askeri teçhizatı transfer etmeyi göze alamaz

ABD’li 11 Kongre üyesi ABD Başkanı Joseph (Joe) Biden’a Türkiye hakkında bir mektup gönderdi.ABD Temsilciler Meclisi'nin 11 üyesi Başkan Biden ve Dışişleri Bakanı Antony Blinken'a bir mektup göndererek Türkiye'ye F-16 savaş uçakları satılmaması çağrısında bulundu. Aralarında hem Demokrat hem Cumhuriyetçi Parti'den isimlerin yer aldığı üyeler mektupta, Amerikan Kongresi'nin F-16 satışını engelleyeceğinden emin olduklarını kaydetti. Reuters haber ajansı, mektubun 25 Ekim tarihli olduğunu vurguladı.

 

NTV Washıngton muhabiri Hüseyin Günay da ABD’li 11 Kongre üyesinin ABD Başkanı Biden’a Türkiye hakkında mektup gönderdiği bilgisini twitter hesabından paylaştı.

Hüseyin Günay sosyal medya adresinden şu açıklamayı yaptı: "ABD’li 11 Kongre üyesi Biden’a Türkiye hakkında mektup gönderdi. Türkiye'ye F-16 satılmamalı yönetim satışı onaylarsa Kongre bloklar. F-35’ler S400’den dolayı verilmedi .Türkiye, ABD ve müttefiklerimiz için tehlike."

Günay'ın paylaşımında yer alan mektupta Türkiye'nin 40 adet F-16 uçağı ile 8 uçağın iyileştirmesi için kit satın almak istediği yönündeki haberleri endişeyle takip ettiklerini belirten kongre üyeleri, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan'ın, Türkiye'nin Eylül'de yeni bir S-400 hava savunma sistemini satın alabileceğine dair yaptığı açıklamayı anımsatarak, "ABD yapımı bir uçağı, düşman gibi davranmaya devam eden bir anlaşma müttefikine göndererek ulusal güvenliğimizi tehlikeye atmayı göze alamayız" dedi.

'Askeri teçhizatı transfer etmeyi göze alamaz'

Mektupta , Ankara'nın S-400 sistemini satın almasının ardından Türkiye'nin F-35 programından çıkarıldığı belirtildi. ABD'de her iki iki parti tarafından desteklenen ve Biden yönetiminde de devam eden söz konusu kararın, F-35 sisteminin Türkiye tarafından riske atılmasını engellediği ifade edildi.

Türkiye’nin F-35 uçakları için 1.4 milyar dolar ödediği yönündeki haberlerin anımsatıldığı mektupta, Erdoğan’ın, nakit F-35 sevkiyatı, yeni F-16 savaş uçakları veya mevcut F-16 uçaklarının filosu için modernizasyon kitleri şeklinde tazminat istediği ifade edildi.

Mektupta şu ifadeler de yer aldı: “Bu planların ilerlemesi durumunda Kongre'nin bu tür ihracatı engellemek için birlikte duracağından emin olsak da; ABD şu anda Türkiye hükümetine herhangi bir gelişmiş askeri teçhizatı transfer etmeyi göze alamaz." 

WASHINGTON


Etiketler : ABD başkanı Joseph Biden,