Bingöl yağma kuşatması altında!

18 Eki 2021

Kürt coğrafyasında; barajlar, HES’ler ve madenlerle doğal yaşam yağmalanırken, yağma güvenlik kılıfıyla gizleniyor. Bingöl’de on binlerce ağaç kesilerek katledilirken halkın yağmaya karşı tepkisi ise artıyor

Bingöl coğrafyası uzun yıllardır büyük bir yağma ve yıkım altına alınmış durumda. Sadece son 1 yılda 100 bin dönüm orman ve diğer doğal alanlar maden yağmasına açıldı. Son günlerde gerçekleşen ağaç katliamı ile ormanlar yakılmak yerine ağaçlar kesilerek katliama uğratılırken, korucuların da yağma sürecinden nemalanmasının sağlandığını düşünmemiz için birçok nedenimiz var. Bingöl’de bulunan Karacehennem Ormanları içinde 35 hektarlık alan güvenlik gerekçesiyle kesiliyor. Kesimden kalan ve kereste özelliği olmayan ağaçlar ise yakılıyor.

86 kuruluş tepki gösterdi

Bingöl’ün Karlıova ilçesine bağlı Kızılağaç ile Aynik (Meşeli) köyleri bölgesinde bulunan Karacehennem Ormanları’nda ağaç kesimi devam ediyor. Bingöl’ün en sık ormanlık alanını oluşturan bölge, “yüzyıllık ormanlar” olarak tanımlanırken orman talanını durdurmak isteyen yurttaşlar ise güvenlik gerekçesiyle engelleniyor. Ağaç kesimine dikkat çekmek amacıyla, Bingöl’de bulunan 86 sivil toplum örgütünün ortak imzası ile Karacehennem Ormanı’nda açıklama yapıldı. Açıklamaya, imzacı sivil toplum örgütleri temsilcilerinin yanı sıra Hakların Demokratik Partisi (HDP) Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir ve partinin il yöneticileriyle çok sayıda yurttaş katıldı. 

‘Ne saklanıyor?’

Açıklama metnini okuyan Yiğitler (Sağnis) Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Abdulbaki Ayık, “Ağaçlar kesilmekte olup, ‘yasaklı bölge’ denilerek köylülerden oluşan bir gözlemci heyetin alana girmesi engelleniyor. Kimden ne saklanmaya çalışılmaktadır?” sorusuna yanıt aranıyor. Abdulbaki Ayık, ağaç kesme ihalesinin Gökçeli Köyü Muhtarı Tayyip Bulak’ın aldığını ve ihalenin EKAP sisteminde ihale gününe kadar görülmediğine dikkat çekti. İhalenin 4 Ekim’de yapıldığı ve ihaleye itiraz süresi olan 15 günlük zaman dilimi dikkate alınmadan ağaç kesimine başlanıldığını dile getiren Ayık, Kızılağaç Köy Muhtarı ile Bingöl İl Orman Müdürlüğü’ne verilen itiraz dilekçesinin ise dikkate alınmadığını söyledi.

Bölge işgal altında

7 adet baraj ve HES kurularak sular doğadan koparılırken, 12 adet HES içinse hazırlıklar devam ediyor. Diğer yandan maden sahaları ile bölge adeta işgal edildi. Karlıova’nın Kayapınar köyü sınırları içinde 40 bin dönümü aşkın arazinin JES arama sahası olarak ihalesi 13 Ekim’de gerçekleştirildi. 100 bin dekar doğal alana Yayladere’de yapılacak olan 19 bin 780 dekar alanda 4. grup maden ihalesi önümüzdeki günlerde yapılacak.

Yanan ormanlar maden alanı

Genç ilçesinde yaz boyunca ormanlar yanarken yetkililer sadece seyretmişti. Orman yangını Suvêran bölgesinde başlamış ve Güzeldere (Gaz), Dedebağı (Şexismal) ile Çamlıyurt (Xodan) köylerine kadar yayılmıştı. Yangın her yıl aynı bölgelerde çıkarken, maden çalışmalarıyla çakışıyor olması dikkat çekiciydi. Bölge sakinleri, bu durumun tesadüf olmadığını ısrarla belirtmişlerdi.

MTA raporları

Bingöl’de bakır, kurşun, çinko ve demir madenleri ile diğer birçok maden yataklarının olduğu MTA raporunda yer alıyor. Genç ilçesi, Servi bölgesi, Karlıova, merkez bölgeleri ve diğer bazı bölgelerde 53 milyon ton görünür, 16 milyon ton mümkün demir rezervi, 109 milyon ton fosfat, 60 bin ton kaolen, çimentoda kullanılan 125 milyon ton kireç taşı, 2 milyon 700 bin ton kil ve 21 bin 600 ton bakır rezervi tespit edilmiş durumda. Ayrıca altın rezervleri için çalışmalar yürütüldüğü biliniyor.  

Yarın maden ihalesi var

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı MAPEG tarafından 20 Ekim 2021 günü Yayladere’de bin 978 hektar doğal alan maden arama sahası olarak ihaleye çıkılacak. Bingöl’de bundan bir yıl önce 4 bin hektar alanda maden ihaleleri yapılırken tamamı şirket talepleriyle gerçekleşti. Yine şirket talepleriyle hazırlanan Kiğı ve Karlıova’da 4 bin 378.01 hektar 4. grup yani metalik madenler için doğal alan 27 Temmuz’da ihale edilerek sermayeye devredildi. Ayrıca yine Karlıova’da kömürlü termik santral hazırlığının sürdüğünü de hatırlatalım. 

FKA: Acil termik santral kurulmalı! 

Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) Bingöl Yatırım Ofisi’nin Bingöl’le ilgili hazırladığı sektörler bölümünde enerji ve madenler hakkına şunlar yazılmış: “İlimizin Sancak Beldesi ve Karlıova Derinçay bölgesinde bulunan zengin linyit yatakları kullanılarak termik santral kurulması, zengin su kaynaklarıyla hidroelektrik santrallerinin kurulması, Türkiye ortalamasının üstündeki güneş ve rüzgar potansiyelinden faydalanılarak yenilenebilir enerji üretimi bu alandaki önemli potansiyel yatırım alanlarıdır. Bingöl Karlıova linyitlerinin gecikmeden yapılacak bir termik santralde yakıt olarak kullanılması öncelikle bölge ve dolayısıyla ülke ekonomisine katkı sağlayacaktır” ifadeleri yağmanın genişleyerek süreceğini gösterirken, ayrıca JES sahaları olarak zengin kaynaklar vurgulanıyor.  

EKOLOJİ SERVİSİ


Etiketler : bingöl ağaç kesimi,