Kürt çocuklarına bozuk aşı gönderen Durmuş öldü

27 Eki 2020

Bir çok ilacın ülkeye girişini engelleyen ve Kürt çocuklarına bozuk kızamık aşısı gönderen Eski Sağlık Bakanı Osman Durmuş hayatını kaybetti

Eski Sağlık Bakanı Osman Durmuş, geçirdiği beyin kanaması nedeniyle yaşamını yitirdi. 73 yaşındaki Durmuş, 21 Ekim'de beyin kanaması nedeniyle hastaneye kaldırılmıştı.

MHP'den 21. Dönem Kırıkkale Milletvekili seçilen ve 28 Mayıs 1999-18 Kasım 2002 tarihleri arasında 57. Hükümet’te Sağlık Bakanlığı görevini yürüten Durmuş, skandallarıyla tanınıyordu. Bölge’de yaşayan binlerce Kürt çocuğu, Durmuş tarafından gönderilen ve okullarda yapılan bozuk kızamık aşısı sonucu yatağa mahkum olurken, bu süreç içerisinde onlarcası da yaşamını yitirdi.

Skandalları çok

Durmuş, Adnan Oktar grubundan olan ve lösemi hastalığına yakalandığı açıklanan doktor Oktar Babuna için 1999 yılında başlatılan kan ve ilik bağışı kampanyası sırasında da gündem olmuştu.

Babuna için 160 bin kişiden toplanan ilik ve kan örneğinin 120 bini kaybolmuştu. Bunun üzerine Babuna hakkında Osman Durmuş tarafından soruşturma başlatıldı. Durmuş kampanyanın, “Türkiye’nin gen haritasını yabancı ülkelere vermek için” iddia ediyordu.

Yine ABD, 17 Ağustos 1999 depreminde yardım amaçlı 6. Filo'ya bağlı 3 gemisini yüzer hastane olarak kullanılabilmesi için Türkiye'ye göndermişti. Ancak Durmuş, "Onlara gönderilecek hastam yok" sözleriyle yardımı reddetmişti.

HABER MERKEZ


Etiketler : hayatını kaybetti, eski sağlık bakanı, osman durmuş,