BM'de Myanmar için acil eylem çağrısı

10 Nis 2021

BM Myanmar Elçisi, ordunun yönetime el koyduğu ülkesindeki baskının sona ermesi ve demokrasinin yeniden inşası için acil eylem çağrısı yaptı

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi Güneydoğu Asya Toplantısı'nda Myanmar’da askeri darbe sonrası  yaşanan krize dair çağrıda bulunuldu. Myanmar BM Elçisi Kyaw Moe Tun, ülkedeki baskının sona ermesi ve demokrasinin yeniden inşası için uluslararası topluma acil eylem çağrısı yaptı. Tun, cunta yönetimine karşı ülkede uçuşa yasak bölge ilan edilmesini ve yaptırımlar uygulanmasını önerdi.

Uluslararası toplumun görevi

Cuntanın Myanmar’ı temsil etmediğini söyleyen Tun, yüzlerce kişinin ölümüne rağmen BM’nin bir eylem eksikliği içerisinde olduğunu ifade etti. Tun, Birleşmiş Milletler’e "Kolektif ve güçlü şekilde eyleme geçmenize ihtiyaç var" çağrısı yaparak, "Uluslararası toplumun, özellikle BM Güvenlik Konseyi'nin, Myanmar'da bu zulmün devam etmesine izin vermeyeceğine şiddetle inanıyorum" dedi. 

Estonya’dan silah ambargosu çağrısı

ABD'nin BM Elçisi Linda Thomas-Greenfield ise ordunun önceki kınamaları görmezden geldiğini ve cunta yönetiminin eylemlerinin sorumluluğunu alması gerektiğini belirtti. Konseyin daimi olmayan üyeleri arasında bulunan Estonya ise çeşitli yaptırımları ve silah ambargosunu içerecek bir karar üzerinde çalışma yapma çağrısında bulundu. 

Myanmar’da şiddetin ve göçün artmasıyla birlikte Güney Asya ülkeleri ve uluslararası toplum da çözüm bulma çabalarını güçlendirmeye başladı.

Myanmar’ın iç meselesi!

Channel News Asia’da yer alan habere göre, BM Fransa Elçisi Yardımcısı Nathalie Broadhurst, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği'nin (ASEAN) Myanmar'la ilgili bir zirve toplantısını 20 Nisan'da yapacağını açıkladı. Diplomatlar, toplantının bizzat ASEAN'ın merkezi olan Jakarta'da yapılmasının beklendiğini, ancak ASEAN üyesi 10 ülkenin konuya dair kendi aralarında ortak bir görüşe sahip olmadıklarını dile getirdi. Bir diplomat, Singapur, Malezya ve Endonezya’nın konuyu ilgiyle izlediğini ancak Tayland, Laos ve Kamboçya gibi ülkelerin konuyu Myanmar’ın iç meselesi gibi ele aldığını dile getirdi.

Yüzlerce kişi öldürüldü

Myanmar Ordusu 8 Kasım seçimlerinde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi gerilimin artmasının ardından 1 Şubat’ta yönetime el koymuştu.

Yerel bir izleme grubu olan Siyasi Tutuklularla Yardım Derneği, ordunun protestoları bastırma amaçlı güç kullandığını ve şu ana kadar en az 614 sivilin öldürüldüğünü, yaklaşık 3 bin kişinin tutuklandığını belirtti.

 

ANKARA

 


Etiketler : Myanmar, BM Elçisi Kyaw Moe Tun,