Brezilya'da ırkçılık halkı ayağa kaldırdı

22 Kas 2020

Brezilya’da süpermarket görevlileri tarafından dövülerek öldürülen siyah yurttaş Freitas, Porto Alegre şehrinde kitlesel bir kalabalık tarafından defnedildi. Ülkede, ırkçılık karşıtı eylemler ise sürüyor

Brezilya’nın Porto Alegre şehrinde bir siyahın süpermarket güvenlik görevlileri tarafından dövülerek katledilmesi ülkede büyük protestoları alevlendirdi. João Alberto Silveira Freitas isimli 4 çocuk babası siyahın görevliler tarafından öldüresiye dövüldüğü görüntüler sosyal medyada büyük bir öfkeye neden olurken, ülkedeki çok sayıda siyah sokaklara çıkarak ırkçılığı protesto etti.

Carrefour marketler zincirinde gerçekleşen ırkçı cinayetin ardından yüzlerce kişi şirketi protesto ederek, marketleri işgal etti.

Ülkenin en kalabalık şehri Rio’da da sokaklara çıkan halk, ‘Carrefour’dan alışverişi durdurun. ölebilirsiniz’ pankartı açarak ‘Katil Carrefour’ sloganları attı.

São Paulo şehrinde de siyahlara dönük ırkçılığı ve João Alberto Silveira Freitas’ın öldürülmesini protesto eden göstericiler bir Carrefour mağazanı camlarını kırarak, ateşe verdi.

Öldürüldüğü Porto Alegre şehrinden kitlesel bir kalabalık tarafından defnedilen Freitas’ı öldüren 2 güvenlik görevlisi gözaltına alındı.

Brezilya’da siyahlar ve melezler nüfusun yüzde 57’sini oluşturuyor. Ülkedeki ölümcül saldırıların yüzde 74’ü siyahlara dönükken, söz konusu polisin öldürdüğü kişiler olunca bu rakam yüzde 79’a kadar yükseliyor.

[caption id="attachment_221538" align="alignnone" width="1180"]

Rio’da da sokaklara çıkan halk, ‘Carrefour’dan alışverişi durdurun. ölebilirsiniz’ pankartı açarak ‘Katil Carrefour’ sloganları attı.[/caption]

DIŞ HABERLER


Etiketler : João Alberto Silveira Freitas, ırkçılık protestoları, Brezilya,