Buldan: İstanbul sözleşmesini feshettirmeyeceğiz

13 Tem 2020

HDP Kadın Meclisi’nin Kadıköy’de düzenlediği eylemde konuşan Eş Genel Başkan Buldan, iktidarın İstanbul Sözleşmesi ile ilgili sözlerini eleştirdi ve 'feshetmelerine izin vermeyeceğiz' dedi. Aydın'da da HDP'li kadınlar polis engeline rağmen bir araya geldi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi tarafından başlatılan “Kadın mücadelesi her yerde”  kampanyasının final ayaklarından biri İstanbul Kadıköy Süreyya Operası önünde gerçekleşti.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, HDK Eş Sözcüsü İdil Uğurlu, ESP Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş’ın yanı sıra çok sayıda kadının katıldığı eylem yerine kadınlar Kürtçe ve Türkçe “Kadın mücadelesi her yerde” pankartı ile girdi.

Eylemde HDP İstanbul Kadın Meclisi Sözcüsü Beser Çelik, 1 aylık kampanya hakkında bilgi vererek, bundan sonrada alanlarda mücadele etmeye devam edeceklerini aktardı.

Barış Annesi üyesi Emine Erbek de, kadınlara yönelik artan şiddeti kınayarak, “Artık yeter” dedi.

HDK Eş Sözcüsü İdil Uğurlu ise, direnen kadınlara karşı her yerde saldırıların arttığını, buna karşı çıkan kadınların cezaevine konulduğunu anımsattı.

Ardından sözü alan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, iktidarın 'kadın düşmanı' olduğunu ifade ederek, "Bu iktidar kadına yönelik şiddete sebep olan, sebep olanları koruyan bir anlayışa sahiptir" dedi.

Buldan'ın konuşmasından bazı satır başları şöyle;

"Kadın katilleri bu ülkeyi yönetenler tarafından korunup kollanıyor. Kadın cinayetleri politiktir. Bunları biliyoruz, ama kadın konusu siyaset üstü bir meseledir. O yüzden hiçbir ayrım yapmadan Türkiye’de milyonlarca kadına seslenmek istiyorum. Anlayışınız ne olursa olsun, siyasi düşünceniz ne olursa olsun; eğer kadınsanız bu yapılanlara karşı alanlarda, meydanlarda bizlerle birlikte mutlaka ama mutlaka omuz omuza yol yürümek zorundasınız. Çünkü bugün Rojbîn Çetin’e yapılan, yarın size yapılacaktır. Bugün Figen Yüksekdağ, Gültan Kışanak, Sebahat Tuncel’e yapılan yarın size yapılacaktır."

"Şimdi yapmak istedikleri başka bir şey var. 2011’de İstanbul Sözleşmesi kadınlar açısından bir güvence idi ve imzalandı. İmza atan bu iktidardı; ancak bu sözleşmeyi uygulamayan yine bu iktidardır. Bırakın uygulamayı her gün ihlal etmeyi anlayış haline getirdiler. Rojbin Çetin’e köpekle işkence yaparak İstanbul Sözleşmesi ihlal edilmiştir. 72 yaşındaki Makbule Ana cezaevine konularak ihlal edilmiştir. Figen Yüksekdağ, Sebahat Tuncel, Gültan Kışanak cezaevine konularak İstanbul Sözleşmesi ihlal edilmiştir. Biz ne pahasına olursa olsun İstanbul Sözleşmesi’ni feshetmelerine izin vermeyeceğiz."

"Buradan iktidara bir kez daha seslenmek istiyoruz: Kadınların üzerinden elinizi çekin, gölge etmeyin, başka ihsan istemiyoruz sizden. Biz kadın mücadelesini, kadınların eşitliğini ve özgürlüğünü elde edene kadar bu mücadeleyi büyüteceğimize söz veriyoruz”

Aydın'da kadınlara engelleme

“Kadın Mücadelesi Her Yerde” kampanyasının bir diğer final ayağı ise Aydın’da düzenlendi. Partinin Efeler İlçe Örgütü önünden Kent Meydanı’na yapılmak istenen yürüyüş polis tarafından engellendi. Bölgedeki diğer kentlerden gelen kadınlar Aydın’a alınmadı.

Polisin bariyerlerle çevirdiği parti binası önünde vekiller oturma eylemi yaptı.

Pandemi sürecinin iktidar tarafından kullanıldığına dikkat çeken HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, kendilerini engelleyen polislerin fiziki mesafe kuralını ihlal ettiğine işaret etti.

HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca da tüm hukuksuzluklara karşı mücadele edeceklerini ifade etti.

Açıklamanın ardından vekiller HDP Efeler İlçe binasına geçerek kadınlar ile bir araya geldi.

İSTANBUL

 


Etiketler : kadın mücadelesi her yerde, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, HDP Kadın Meclisi,