Bütçe görüşmeleri: BBP'ye verilen izin TİP'e verilmedi

07 Ara 2020

Bütçe görüşmelerinde BBP lideri Destici'ye konuşması için izin verildi, TİP Genel Başkanı Erkan Baş'a izin verilmedi

Meclis Genel Kurulu’nda görüşmeleri başlayan bütçeye ilişkin grubu bulunmayan siyasi partilere konuşma hakkı verilmemesine ilişkin usul tartışması yaşandı. Grubu bulanan siyasi partilerin bütçenin tümü üzerinde kürsüde bir saat konuşma hakkı varken, grubu bulunmayan siyasi partilerin ise bu hakkı yok.

TİP'e izin yok

Bugünkü görüşmelerde tek istisna ise Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici için uygulandı. Destici, kürsüde bütçenin lehinde 10 dakika konuşabilecek. Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, bütçe üzerine 5 dakika konuşma talebini dilekçe ile Meclis Başkanlığına sundu. Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Baş’ın bu talebini kabul etmedi. Bunun üzerine Baş, Şentop’un bu kararına itiraz ederek geçen yıl bütçe görüşmelerinde grubu olmayan siyasi partilere bu hakkın sağlandığını hatırlattı. Baş, bu konuda usul tartışması açılmasını talep etti.

Şentop, tutumunun grubu bulunmayan siyasi parti temsilcilerinin kürsüde konuşma hakkını vermeme yönünde olduğunu yineledi. Bunun üzerine Şentop’un tutumu üzerine leyhte ve aleyhte konuşmalar yapıldı.

Bütçe yoksulların bütçesi olsun

Şentop’un tutumuna ilişkin aleyhte konuşan TİP Genel Başkanı Erkan Baş, bütçe hakkının Magna Carta Sözleşmesi’nden bu yana var olduğunu belirtti. Baş, “Bütçe emekçilerin, işçilerin vergisiyle oluşuyor. Bütçenin nereye harcandığını, paraların nereye kullanıldığını emekçilerin, işçilerin partisi olma iddiası olan bir partinin, Türkiye İşçi Partisi’nin, Sayın Başkan diyor ki konuşmaz. Bunu vicdanen, aklen nasıl içinize sindiriyorsunuz. AKP’den Meclise gelen bir partinin genel başkanı konuşabiliyor ama muhalefetten gelen konuşamıyor. Bu mu adalet, bu mu özgürlük? Bırakın bu kürsüden, bu memleketin vergisini veren, alın terini veren, damla damla bu bütçeyi oluşturan insanların temsilcileri de konuşsunlar. Bütçe, tuzu kuruların, mutlu azınlığın bütçesi olmasın. Emekçilerin, yoksulların da bütçesi olsun” dedi.

Her partinin temsil edilmesi gerekiyor

Yine aleyhte söz alan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, bütçe hakkının halkın olduğunu belirterek, “Aslolan halktır ve halk adına bütçe görüşmelerini burada yürütüyoruz. Yurttaşın hakkını savunurken, burada siyasi partilerin temsilcilerinin tek bir söz almaması Meclis çalışmalarına vurulacak bir darbedir. Sayın Baş bir partinin genel başkanı, DBP Genel Başkanı Saliha Aydeniz burada. Sayın Destici’ye iktidar partisi 10 dakika konuşma hakkı vermiş. Lehte yorumun önünde bir engel yok. Siyasi patilere makul süreler verilmesi bütçe hakkının konuşulması açısından çok önemli bir meseledir. Usul tartışmasına bile gerek yok. Çoğulculuktan yana bir parti olarak her düşüncenin burada temsili gerekir o temsiliyetin de burada sözünü kurması gerekir” diye konuştu.

CHP'den de tepki

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ise Baş’ın talebinin haklı ve meşru olduğunu belirterek, “Meclisin İçtüzüğü Sayın Başkan size yetki bu yetkiyi veriyor. Bütçede ve özel günlerde Mecliste grubu bulunmayan siyasi partilerin temsilcilerinin Meclisin kürsüsünü kullanmaları olmazsa olmazdır. Danışma kurulunda bunun karar altına alınmasına gerek yoktur. İçtüzüğe göre grubu bulunmayan partilerin temsilcilerine bütçe için söz vermeniz burayı parlamento yapar” diye konuştu.

Konuşmalardan sonra Meclis Başkanı Mustafa Şentop, tutumunu değiştirmeyeceğini söyleyerek Baş’ın talebini reddetti.


Etiketler : bütçe görüşmeleri, TİP,