Çağrı; gözümüz, kulağımız ve yüreğimiz cezaevlerinde!

26 Mar 2020

Aydın, yazar, siyasetçi, demokrat, muhafazakâr, liberal, komünist, inançlı, ateist, LGBTİ+…. Siyasi duruşu ve inancı ne olursa olsun, insan ve vicdan sahibi herkesi…

İlgi ve mesaisini; bugünden itibaren Ceza İnfaz Yasası’nın siyasal tarafgirlikten ve kinden uzak adil, ayrımsız içerikte çıkması için harcamaya ÇAĞIRIYORUZ!

Çünkü 300 bin üzerinde hükümlü ve tutuklu, koronavirüsten korunmanın olmazsa olmazları olan; koğuşlar, büyük çoğunlukla balık istifi misali kalabalık yani tutuklu ve hükümlülerin birbirleriyle temas etmeme koşulları sıfır, beslenme imkânları sağlıktan uzak, temiz hava alma imkânı yok denecek kadar az, yaşam koşulları hijyenden yoksun! Olası virüs salgınına karşı hemen hemen hiçbir koruyucu imkânları yok!

Çünkü bu koşulları barındıran cezaevlerine; sınır-engel tanımayan salgın ve ölümcül koronavirüs bir kere bulaşırsa, artık hiçbir tedbir, tutuklu ve hükümlülerin sağlığını güvenceye almaya yetmez!

Çünkü hükümlü ve tutukluların yanı sıra cezaevleri personeli de ciddi risk altında. Günlük olarak dışarıyla ve ailesiyle fiziksel temas içerisinde olan personelden bir görevlinin koronavirüse yakalanması halinde hastalığı ilgili cezaevinin tamamına kısa sürede bulaştırma ihtimali çok yüksek.

Ve çünkü milyonlarca anne-baba-eş-çocuk-kardeş ve arkadaş-yoldaş; nefesini tutmuş önümüzdeki hafta Meclis’te görüşülecek olan yeni Ceza İnfaz Yasası’nın mahkûmlar arası ayrımcı içerikle çıkmamasını umutla bekliyor ve bunun için mücadele ediyor!

Bu koşullarda:

İktidara sesleniyoruz!

İnfazda eşitlik prensibi, bütün hükümlü ve tutuklular için ayrımsız uygulanması gereken hukuksal bir haktır. “Terör suçları hariç” deyip uyuşturucu baronlarını, tacizcileri, kadın katillerini, sübyancıları bırakıp; kaleminden ve siyasi görüşünden başka silahları olmayan gazetecileri, yazarları, siyasetçileri içeride tutacak olan bir Ceza İnfaz Yasası’nı çıkarmanın hukuki ve siyasi izahını yapamazsınız. İktidar partisi olarak isminizdeki “Adalet” kavramını hiç ama hiç izah edemezsiniz.

Ve iktidara hatırlatıyoruz; “MHP ile çoğunluk bizde çıkarır olur biter” deyip çıkaracağınız Ceza İnfaz Yasası’yla tutuklu ve hükümlüler arasında yapacağınız her ayrım, hukuka aykırı olacağı gibi toplumsal kutuplaşmayı da ciddi derinleştirecektir.

Unutmayın ki, cezaevlerindeki 300 bin hükümlü ve tutuklunun, özellikle de halkların vicdanları, haber kaynakları ve sesleri olan; gazeteci, sanatçı, yazar, siyasetçilerin, küresel ve ölümcül salgın hastalık olan koronavirüs kaynaklı ölümlerinden iktidar sorumlu olacaktır. Bu nedenle siyasal tutuklular dâhil 85 bin mahkûmu “geçici serbest bırakan” İran kadar siyasal ayrımcılık ve öfkeden uzak adım atmanızı kamuoyu bekliyor, bekliyoruz.

Başta yaşlı, hasta, çocuklu anne, engelli, gazeteci, yazar, siyasetçi olmak üzere herkesi kapsayacak koşulsuz bir genel affın tam zamanıdır. İktidar olarak bu adımdan uzak duracaksanız, o zaman en azından dehşet verici ve ölümcül koronavirüs salgını karşısında, özelliklede eli kolu bağlı hükümlü ve tutuklular arasında ayrım yapmayan bir ceza infaz yasası çıkarın çağrısında bulunuyoruz.

Ve ey muktedirler!

Size garip gelmiyor mu? Muhalefetin siz muktedirlere karşı Ceza İnfaz Yasası!na; uyuşturucu-tecavüzcü-kadın katillerinin yanı sıra, kaleminden ve siyasi düşüncesinden başka silahları ve dolayısıyla “suçları” olmayan siyasi tutuklu ve hükümlüleri de dâhil etme mücadelesini vermeleri!

Kamuoyuna sesleniyoruz;

Farklı siyasal görüş ve inançtan herkesi, mahkûmlar arası ayrımsız bir Ceza İnfaz Yasası’nın çıkması için zaman geçirmeden kenetlenmeye; her yol ve araçla ortak demokratik ses vermeye; tutsakların özgürlük, hukuksal ve eşitlik taleplerinin karşılık bulma mücadelesine katkıda bulunmaya çağırıyoruz!

Mesele çocuklar olunca ayrım yapmadan birbirinin sevinç ve yasına ortak olan tüm annelere ve özelde gözü-kulağı cezaevlerinin kapılarının açılacağına ilişkin çıkacak bir haberde, atılacak bir adımda olan annelere sesleniyoruz; bu günlerde sizler, siz beyaz tülbentlileri yine zor günler bekliyor. Sizlerin koronavirüsün yarattığı engellere rağmen tüm hükümlü ve tutuklulara adil ve eşit bir infaz yasası için yekvücut demokratik tepki vermeniz geçmişte olduğu gibi yine çok şeyi değiştirecektir.

Sinan Çiftyürek

Sinan Çiftyürek


Etiketler : Sinan Çiftyürek,