Çakırözer: Taliban heyetindeki 31 kişiden 18'i BM "terör listesi"nde

15 Eki 2021

Ankara'da 14-15 Ekim'de devlet protokolüyle ağırlanan, Dışişleri bakanı Çavuşoğlu ve Diyanet İşleri başkanı Erbaş ve Dışişleri Bakanlığı heyetiyle görüşen Taliban heyetindeki isimlerin BM "terör listesi"nde olduğu belirlendi

AKP-MHP iktidarı geçtiğimiz günlerde yurt sorunu için protesto haklarını kullanan öğrencileri 'terörist' olarak ilan etmişti. Devlet Bahçeli ise, kebapçıları 'bölücü' olarak ilan etmişti. Katıldığı bir televizyon programında konuşan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakır Özer, Taliban'ın 31 kişilik heyetinden 18 kişinin Birleşmiş Milletler'in (BM) terör listesinde yer aldığını söyledi. Özer, bu isimlerin BM'nin yaptırım listesine dahil olduğunu aktardı. Türkiye'nin resmi protokolle Taliban'ı ağırlamasını 'Taliban'ı tanımak' olarak değerlendirdi.

'Bunların hepsinin adı tanımak demektir'

Özer, Taliban heyetinin resmi protokolle ağırlanması ve Kabil Büyükelçisi'nin dışişleri bakanını ziyaret etmesini Türkiye'nin Taliban'ı tanıması olarak değerlendirerek şöyle konuştu: "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin terörle mücadelesi ve bu mücadeleye gölge düşüren bir ziyaret var. Yaptırım listesindekileri resmi protokolle ağırlayamazsınız. Diyebilirsiniz ki 'Taliban'la görüşülmeyecek mi?' Görüşülür, şöyle görüşülür, alt düzey yetkililer görüşür, Katar'da görüşürsünüz mesela. Bir başka hata, Türkiye Cumhuriyeti'nin Kabil'de büyükelçilisi var, geçen hafta gitti bu gelen kişiyi ziyaret etti, sosyal medyasından da duyurdu; "Ben dışişleri bakanını ziyaret ettim" diye. Bunların hepsinin adı 'tanımak' demektir, de facto tanımaktır bu. Bu ziyaretin ne eksiği var, bir Anıtkabir'e gitmediği kalmış."

CHP Sözcüsi Faik Öztrak: Resmi davet üzerine geldik' diyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sözcüsü Faik Öztrak da, Taliban heyetinin Türkiye ziyaretine ilişkin şu açıklamayı yaptı: "Dış politikada da küme düşüyoruz. Herkesle kavgalıyız. Önceden bu ülkeyi büyük devlet ve siyaset adamları ziyaret ederdi, şimdi Taliban temsilcileri ziyaret ediyor. Taliban heyeti 'Resmi davet üzerine geldik' diyor, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu 'Gelmek istediler davet ettik' diyor. Nereden nereye." 

 

Erdoğan, yurt eylemi yapan öğrencileri 'terörist' ilan etmişti

Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni'ne katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hedefinde protestocu öğrencileri hedef almıştı. Erdoğan, “Rektörünün arabasının üstünde tepinen öğrencilerin olduğu bir Türkiye'yi ben kabullenemiyorum. Böyle öğrenciler bize gerekmez. Parklarda bankların üzerinde yatanlar... Bunlar öğrenci mi? Bunlar aynı Gezi'de olduğu gibi teröristler” demişti.

Bahçeli: Bölücü kebapçılar

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de partisinin grup toplantısında kebapçıları hedef almıştı. Bahçeli,  "Teröre yardım ve yataklık yapan bölücü kebapçıların işsizlikte payı vardır" ifadelerini kullanmıştı. 

HABER MERKEZİ

 


Etiketler : Taliban hükümeti, Taliban, taliban türkiye'ye geldi, türkiye taliban,