Camcı: Kürtler AKP’ye ders verecek

26 May 2018

HDP’nin açıkladığı Kürt Sorununa Demokratik Çözüm Deklarasyonu’nu Diyarbakır İl Eş Başkanı Şerif Camcı değerlendirdi. Türkiye’nin en temel sorununun Kürt sorununun çözümsüzlüğü olduğuna işaret eden Çamcı, her dönem Kürtlerin statü talebinin dikkate alınmadığı yaklaşımlar ile karşı karşıya kaldıklarını söyledi.
Son 2 yılda Kürde yönelik yoğun saldırılar ile karşı karşıya kalındığını dile getiren Çamcı, şunları söyledi: “Sorunun çözümünün odağında bulunan PKK Lideri Sayın Abdullah Öcalan’ın paradigması, çözüme dair çabaları dikkate alınmayarak, tecridin ağırlaştırılarak sürdürülmesi Kürde verilen en önemli mesajdır. 24 Haziran’a doğru Kürdistan’ın kalbi durumundaki Amed’de, insanların yüreği çözümün nasıl olacağı ile atıyor.”

AKP’nin siyaset olarak netleştiğinin altını çizen Çamcı, “İçinde bulunduğu kaotik duruma rağmen Kürt sorununun çözümüne dair, Kürde yaklaşımına dair yakın geçmişte verdikleri sinyaller, Kerkük, Afrin saldırılarına kadar tüm emareler yeni bir konsepte doğru götürdüğünün ipuçlarını veriyordu. Öncesinde toplumu kandırmaya, Kürt sorununa dair zaman zaman söylemlerde bulunduğu dönemlerde oldu ancak artık bunların toplumda karşılığı olmadığını kendileri de net gördüler” diye konuştu. Bölgede son iki yılda yaşanan yasak ve yıkımı hatırlatan Çamcı, “Kürt halkı çözümsüzlüğü dayatan, imha ve inkârı her gün güncelleyerek toplumun gündemine sokan AKP’ye büyük bir ders verecektir” dedi.

‘AKP kürtler nezdinde bitmiştir’

AKP’nin Kürtler nezdinde bittiğini söyleyen Camcı, “Toplumda karşılığı da yok. Ekonomik çıkarlar üzerinden siyaset tüccarlarıyla bu çalışmayı yürüteceklerini tahmin ediyoruz” dedi.

DİYARBAKIR


Etiketler :