Cezasızlık, sağlıkta şiddeti tırmandırıyor

19 Eki 2021

Diyarbakır’da bir meslektaşlarının, hastası tarafından şiddete maruz kalmasına tepki gösteren hekimler, ‘Sağlık alanındaki şiddet, ülkedeki şiddet atmosferinden bağımsız değildir’ dedi

Sağlık alanında yaşanan şiddet vakaları her geçen gün tırmanırken, muayene sürelerinin 5 dakikaya indirilmesi ve hekimlerin çalışma koşullarına ilişkin taleplerinin karşılanmaması binlerce hekimi istifaya zorladı, son 2 yılda 3 bin hekim ise yurt dışına göç etti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan sağlık emekçilerinin taleplerine ilişkin randevu isteyen ancak sonuç alamayan TTB ise 23 Kasım’da İstanbul’dan Ankara’ya yürüyecek.

‘Ülkedeki şiddetten bağımsız değil’

Geçtiğimiz günlerde Diyarbakır’da Yenişehir Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği’nde görev yapan Diş Hekimi Ömer Erdinç Erdaş, bir hastasının sözlü ve fiziki saldırısına maruz kalmış; hekimler, sağlık alanındaki şiddet sorununu bir kez daha gündeme getirmişti. Yaşananlara ilişkin Diyarbakır Diş Hekimleri Odası, Diyarbakır Tabip Odası ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Diyarbakır Şubesi, saldırının yaşandığı poliklinik önünde 18 Ekim’de yaptıkları açıklama ile şiddete tepki gösterirken, açıklamada, sağlıkçılara yönelik şiddet olaylarının arttığına işaret eden TTB Merkez Konsey Üyesi Dr. Halis Yerlikaya, sağlık alanında yaşanan şiddetin ülkede yaşanan şiddetten bağımsız olmadığını ve şiddetin “cezasızlık politikası” ile doğrudan bağı olduğunu belirterek,  “Sağlık alanından şiddet vakalarına verilen ‘Beyaz Kod’un her yıl artarak devam ettiğini ve geçen yıl 13 binlerde olduğunu, bu yıl sadece Sağlık Bakanlığı’nın rakamlarına yansıyan kısmıyla 12 bin olduğunu biliyoruz” dedi.

‘Program canavara dönüştü!

Diyarbakır Diş Hekimleri Odası Başkanı Yılmaz Sağır ise meslektaşları Ömer Erdinç Erdaş’ın şiddete maruz kaldığı sırada hastanedeki ‘Beyaz Kod’un faal olmadığını belirterek, “Hastane güvenliğinin geç müdahalesinden dolayı tepkisini dile getiren meslektaşımız ise ne yazık ki güvenlik görevlileri tarafından da sözlü şiddete maruz kalmıştır” dedi. Yasaların uygulanmamasının verdiği özgüvenle, saldırganın daha sonra meslektaşlarını sahte sosyal medya hesabı üzerinden taciz ve tehdit etmeye devam ettiğini de aktaran Sağır, “Cezasızlığın tüm şiddet vakalarında ana fail olduğunu biliyoruz. Dünden bugüne yöneticilerin sağlık çalışanlarını şiddetin hedefi haline getiren itibarsızlaştırıcı söylemleri bugünkü noktanın en önemli sebeplerinden biridir. Sağlıkta dönüşüm programı biz sağlık çalışanlarının canına kasteden bir canavara dönüşmüştür. Bu program sonucu oluşan kışkırtılmış sağlık talebi, artan angarya ve iş yoğunluğu altında ezilen sağlık çalışanları her gün dozu artan şiddet olguları ile karşı karşıya kalmaktadır” diye konuştu.

DİYARBAKIR


Etiketler : Sağlık çalışanları,