CHP heyeti Bilgen'i ziyaret etti: 2023'teki Meclis kurucu Meclis gibi olmalı

16 Eki 2020

CHP heyeti Kars Belediyesi Eşbaşkanı Ayhan Bilgen’i hapishanede ziyaret etti. Bilgen ‘2023’te seçim sonrası kurulacak Meclis birinci Meclis gibi olmalı’ dedi

Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesindeki Hükümlü ve Tutuklu Hakları Alt Komisyonu’nun CHP’li üyeleri İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç ve Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, “Kobanê soruşturması” kapsamında tutuklanan ve yerine kayyım atanan Kars Belediyesi Eşbaşkanı Ayhan Bilgen’i, tutuklu bulunduğu Sincan F Tipi Kapalı Cezaevi’nde ziyaret etti. Ziyaret sonrası CHP heyeti açıklamalarda bulundu

Bilgen tek kişilik hücrede

CHP heyetinin açıklamasında, Bilgen’in tek kişilik hücrede kaldığını, günde bir saat havalandırmaya çıkma hakkı verildiğini ve bu sürede hiç kimseyle iletişim kurmadığını aktardı.

Bilgen’in mesajı

CHP Milletvekilleri, Ayhan Bilgen’in seçim tartışmaları hakkında ise “2023’teki Milletvekili Genel Seçimlerinde kurulacak meclisin, Birinci Meclis’in görevi neyse o irade ile görev yapmasını beklediğini, Cumhuriyet ve demokraside birleşilmesi gerektiğini, ayrıca tabanda siyasi parti mensuplarının bir arada olduğunu ancak siyasi partilerde üste doğru çıkıldıkça siyasilerin birbirinden uzaklaştıklarını, oysaki bütün partilerin tabanlarının aynı olduğunu” aktarımlarında bulundu.

Ülkede demokrasi yok

Kılıç ve Hakverdi, ortak açıklamalarında şu ifadelere yerdi: “Muhalefete yönelik bu tür saldırı ve operasyonlar, iktidarın her alanda tıkanması ve sıkışması ile bağlantılıdır. HDP’ye yönelik bu son operasyon da başarısız damat Berat Albayrak yönetimindeki ülke ekonomisinin dibe vurmasını halkın gözünden kaçırmak ve gündem değiştirmek için yapılmıştır. Ayhan Bilgen Kars’ın seçilmiş ve görevi başında olan bir belediye başkanı. Savcılıktan telefon açılarak ifadeye çağrılsa, mutlaka gidip ifadesini verecekti. Ama AKP iktidarı, siyasi emelleri ve algı operasyonu için Ayhan Bilgen’i yaka paça evinden gözaltına alıp bu görüntüleri yandaş basın aracılığıyla servis etmiştir.

6 yıl sonra gelen gerekçe

Ülkemizde 6 yıl önce yaşanan Kobani olayları esnasında hayatını kaybeden herkes için üzüldük. Bu olayların sorumluları mutlaka ortaya çıkarılmalıdır. Fakat o dönem yaşanan olaylarda sorumluluğu olmadığı Anayasa Mahkemesi tarafından tescil edilen Bilgen’in görevinden alınmasını, tutuklamasını, yerine kayyum atanmasını ve bunun üzerinden ülke siyasetinin dizayn edilme çabalarını kabul edemeyiz. Üzerinden 6 yıl geçen Kobani olayları ile ilgili tutuklanmaya gerekçe olacak yeni bir delil varsa bunu bilmek tüm kamuoyunun hakkıdır. Ama görünen o ki bu yönde yeni bir delil ortaya konmamıştır.

HABER MERKEZİ

 


Etiketler : AYHAN BİLGEN, CHP, hdp,