CHP’den 5 başlıklı bildirge

26 May 2018

CHP lideri Kılıçdaroğlu, partisinin seçim bildirgesini açıkladı. OHAL’İ kaldırma ve demokrasi vurgusu yapan Kılıçdaroğlu, Kürt sorununun çözüm yeri olarak ise Meclis’i işaret etti ancak somut adım açıklamadı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 24 Haziran öncesi partisinin seçim bildirgesini Ankara’da düzenlenen toplantı ile açıkladı. “Millet için geliyoruz” başlıklı 230 sayfadan oluşan bildirgede Türkiye’nin temel sorunlarını “demokrasi, eğitim, ekonomi, toplumsal barış ve dış politika” olmak üzere 5 temel başlık altında toplandı.

Ekonomi vurgusu

Türkiye’nin en temel sorunlu alanlarından birisinin ekonomi olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, “TL’nin nasıl eridiğini hep birlikte gözlemliyoruz. TL, dünyanın en büyük değer kaybeden paralarından biri oldu. Türkiye’yi nasıl lider yapacağız, eriyen TL ile mi yapacağız? Çiftçi hayatından memnun değil, emekli memnun değil, işçi memnun değil, işsiz hiç memnun değil. Varlık için yoksulluk yaşayan bir Türkiye ile karşı karşıyayız. Bu düzenden memnun olan tek bir sınıf var, o da rantiyeciler sınıfı” dedi. Kılıçdaroğlu, Merkez Türkiye Projesi çatısı altında ‘Doğu, Güney, Karadeniz, Marmara, Mavi Batı Kuşağı’ olmak üzere ‘Beş Kalkınma Kuşağı’ oluşturulacağı sözü verdi.

Kürt sorununa atıf

Kürt sorunu için ise Kılıçdaroğlu, “İsterseniz buna Kürt sorunu, isterseniz toplumsal barış sorunu deyin. Bu sorunun çözüm yeri TBMM’dir. Bu işi demokrasiye inanan, terörle mücadeleden ödün vermeyecek, birlikte yaşamaya inanan kişiler çözer” dedi. Kılıçdaroğlu, 21 Mart Newroz gününün resmi tatil olması gerektiğini de söyledi. CHP’nin seçim sloganı da “Millet için geliyoruz” olarak açıklandı.

ANKARA


Etiketler :