Christie’ten ‘Örümcek Ağı’

30 May 2018

Polisiye türünde devrim yapan yazar Christie’nin ‘Örümcek Ağı’ eseri ilk kez Türkiye’de yayımlandı

Polisiye edebiyatın önde gelen yazarlarından Agatha Christie’nin ‘Örümcek Ağı’ eseri Türkiye’de ilk defa yayımlandı. Altın Kitaplar tarafından yayımlanan eser Türkiyeli okurlarla buluştu. Agatha Christie’nin 1954 yılında kaleme aldığı ve Londra’daki Savoy Tiyatrosu’nda 774 kez sahnelenen Örümcek Ağı adlı oyun, Charles Osborn tarafından romanlaştırıldı.
Ünlü bir diplomatın eşinin evinin salonunda bir ceset bulmasını konu edinen polisiye romanın tanıtım metninde şu ifadeler yer alıyor: “Dışişlerinde gelecek vaat eden saygın bir diplomatın karısı olan Clarissa sürekli düş kurmakta, varsayımlar üretmektedir. Yine bir gün, ‘Aşağıya indiğimde kütüphanede bir ceset bulursam ne yaparım?’ diye düşünür. Ve sonunda ne yapacağını görme şansını yakalar, bir ceset bulur… hem de evinin salonunda. Onu ortadan kaldırma çabası içinde, evindeki konuklardan kendisine destek vermelerini ve suç ortağı olmalarını ister. Ancak tam da cesedi yok edip, katili araştırma çabalarına giriştikleri sırada bir polis müfettişi çıkagelir ve bu gizem dolu olayların başlangıcı olur.”

Christie hakkında

1890’da İngiltere’nin Güneybatısı’nda bir kıyı kent olan Torguay’da doğan Christe, Paris’te müzik eğitimi gördü ardından da bir yazar olarak kendini eğitti. Kısa hikâyeleri ve oyunlarının yanında 66 roman yazan ve polisiye türünde devrim yapan usta yazar, birbirinden meşhur iki dedektif yarattı; Hercule Poirot ve Bayan Jane Marple. Christie’nin kitapları onlarca dile çevrildi ve yaklaşık 2 milyar sattı! Bu, yazarı tüm zamanların en çok satanlar listesinde Shakespeare ve İncil’den sonra 3. sıraya yerleştirdi. Yazar Agatha Christie 12 Ocak 1976’da İngiltere Wallington’daki evinde öldü.

HABER MERKEZİ


Etiketler :