Çin ve Rusya'yı hedef aldı

03 May 2021

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Çekya Başbakanı Çekya Başbakanı Andrej Babiş'le görüşürken Rusya'yı hedef aldı. Bir bir televizyon programında da Çin'e karşı hedeflerini anlattı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, giderek güçlenen Çin'in etkisini artırırken daha baskıcı ve daha agresif davranarak dünya düzenine meydan okuduğunu kurallara çekmek olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı, 2 Mayıs Pazar günü katıldığı bir televizyon programında, "Son birkaç yıldır Çin'in yurt içinde daha baskıcı ve yurt dışında daha agresif davrandığına tanık oluyoruz. Çin, dünyada çok önemsediğimiz ve savunmaya kararlı olduğumuz kurallara dayalı düzenin altını oyacak veya bunlara meydan okuyacak askeri, ekonomik, diplomatik kapasiteye sahip tek ülke. Amacımız Çin'i durdurmak veya aşağı çekmek değil; meydan okuduğu bu kurallara dayalı düzeni sürdürmektir" ifadelerini kullandı.

Blinken, ABD yönetiminin 31 Mart 2021'de açıklanan 2020 İnsan Hakları Raporu'nu sunumunda Çin'in Sincan'daki Uygur Türklerine yönelik insan hakları ihlallerini "soykırım" olarak nitelendirmişti.

'Rusya yıkıcı ve ölümcül eylemlerde bulunuyor'

ABD Dışişleri Bakanı Blinken’in Çekya Başbakanı Çekya Başbakanı Andrej Babiş ile yaptığı telefon görüşmesinde ise Rusya'nın eylemlerinin ele alındığı ve ABD'nin Çek tarafıyla dayanışma içinde olduğunun ifade edildiği bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şunlar kaydedildi. “Dışişleri Bakanı Antony Blinken bugün Çekya Başbakanı Andrej Babiş ile görüştü. Dışişleri Bakanı Blinken, ABD'nin Rusya'nın Çek topraklarındaki yıkıcı ve ölümcül eylemlerine verdiği cesur tepki bağlamında Çekya ile dayanışma içinde olduğunu vurguladı. Dışişleri Bakanı Blinken ve Çekya Başbakanı Babiş, Rusya'nın istikrarsızlaştırıcı eylemlerine yanıt olarak birliklerini ve kararlılıklarını sürdürme ihtiyacı konusunda anlaştı.” 

Vrbetica’daki patlama

Çekya Cumhurbaşkanı Milos Zeman 25 Nisan’da ulusa sesleniş konuşmasında ilk kez 2014’te Vrbetica’daki mühimmat deposunda meydana gelen patlamayla ilgili konuşmuştu. Patlamanın nedenleri konusunda iki seçenek üzerinde durulduğunu, bunlardan birinin mühimmatların dikkatsiz bir şekilde kullanılması ve diğerinin Rus istihbaratının müdahalesi olduğunu kaydeden Zeman, geride kalan süre zarfında gizli raporlar da dahil karşı istihbarat raporlarında Rus ajanların patlama anında Vrbetice'de bulunduğuna dair kanıt sunulmadığını vurgulamıştı. Zeman, patlamayla ilgili çıkarımlarda bulunmak için bu konuda yürütülen soruşturmanın tamamlanması gerektiğini belirtmişti

Persona non grata

Çekya Başbakanı Andrej Babiş, Prag'ın Rus gizli servislerinin 2014’te bir mühimmat deposunda meydana gelen patlama ile alakası olduğundan şüphelendiğini açıklamıştı. Ardından, Çekya Başbakan Yardımcısı Jan Hamacek 18 Rus diplomatın 48 saat içinde Çekya’yı terk etmesi gerektiğini duyurmuştu. Krizin ardından Rusya Dışişleri Bakanlığı, Çekya'nın Moskova Büyükelçiliği'nden 20 diplomatı "persona non grata" (istenmeyen kişi) ilan edip sınır dışı etmişti.

Kaynak Euronews ve Sputnik


Etiketler : Rusya'nın istikrarsızlaştırıcı eylemleri, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, RUSYA, çin,