'İş cinayetlerinin sorumlusu patronlardır'

04 May 2021

İş cinayetlerinin en fazla yaşandığı yer olan Tuzla tersanelerinde bu yıl 13 işçi yaşamını yitirdi. Geçtiğimiz günlerde Pakistanlı bir işçinin yaşamını yitirmesinin ardından açıklama yapan sendikalar 'Sorumlusu patronlardır' dedi

Önlem alınıyor denilse de Tuzla tersanelerinde hergün bir işçi ya iş kazası geçiyor ya da iş cinayetine kurban gidiyor. En son ise 30 Nisan'da tersane bölgesinde yer alan Mscenglend Gemi'de Pakistanlı bir işçi iş cinayetine kurban gitti. Pakistanlı işçi tersanede bakıma giren gemide kaptan köşkünün dış cephesini boyarken balkon korkuluğunun kırılması nedeniyle 12 metre yükseklikten düşerek hayatını kaybetmişti. 

DİSK'e bağlı Gemi Yapımı ve Deniz Taşımacılığı, Ardiyecilik ve Antrepoculuk İşçileri Sendikası (Limter-İş) ise tersane önünde yaptığı basın açıklamasıyla yaşamını yitiren Pakistanlı işçi için anma gerçekleştirdi. Açıklamaya İnşaat İşçileri Sendikası (İnşaat-İş) ve Devrimci Yapı, İnşaat ve Yol İşçileri Sendikası (Dev-Yapı İş) katıldı.

Bir yılda 13 işçi

Limter-İş Sendikası Genel Başkanı Kanber Saygılı, Tuzla Gemi Tersanesi'nde işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerinin alınmaması nedeniyle son bir yılda 13 işçinin hayatını kaybettiğini söyledi. 

'Sorumlusu patronlardır'

Tersanede boya yapan İsmail Koyuncu isimli işçinin de 9 Ocak günü yaşamını yitirdiği bilgisini paylaşan Saygılı, “Arkadaşımızı 25 yaşında kaybettik. Yaşanan iş cinayetidir, diyoruz. Bu cinayetlerin sorumlusu da patronlardır” dedi.

Hayatını kaybedenlerin nereli olduğu, dilinin, dininin önemli olmadığını söyleyen Saygılı, “Mademki işçiyiz, kardeşiz demektir. Hangi ülkeden olursa olsun birbirimize sahip çıkmalıyız. Çarklar patrondan yanaysa, ister Almanya'da ister Pakistan'da isterse Türkiye'de olun sorumlu patronlardır. İktidar patronlardan yanaysa, iş cinayetleri kaçınılmazdır. İşçiler olarak birbirimize sahip çıkmak ve birlikte mücadele etmek zorundayız" diye konuştu

En az 226 işçi yaşamını yitirdi

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin Ocak ayında yayınladığı, "Tersanelerde İş Cinayetleri Raporu"na göre; 2013 yılından beri en az 226 işçi iş cinayetinde yaşamını yitirdi.  AKP döneminde iş cinayetlerinde yaklaşık 27 bin işçinin hayatını kaybettiği hatırlatılan raporda, pandemi yılında 2427 işçinin iş cinayetine kurban gittiğine dikkat çekti. 

2013 yılında 6331 Sayılı İSG Yasası yürürlüğe girdiğinden beri devletin iş güvenliği ve işçi sağlığı önlemlerinin alınması için hiçbir adım atmadığı belirtilen raporda, tersane/gemi işkolunda 226 işçinin bu süreçte hayatını kaybettiği ifade edildi ve şu bilgiler paylaşıldı:

-İş cinayetleri Tuzla, Aliağa ve Altınova'daki tersanelerde yoğunlaştı. Diğer yandan açık denizde birçok gemi işçisi can verdi.

-En çok ölüm boğulma, ezilme, yüksekten düşme, patlama, yanma, kalp krizi ve nesne çarpması sonucu meydana geldi.

-Tersanelerde taşeron sistemi ölümlere yol açan çalışma koşullarını oluşturuyor. Gemi işçileri ise açık denizde kuralsız bir çalışmaya maruz kalıyor.

-Sektörde Türkiye'nin dört bir yanından gelen işçiler yer alırken yine birçok göçmen işçi de çalışıyor. İş cinayetleri ulusal, etnik köken dinlemiyor. Yani ortak mücadele ortak örgütlenme gerekiyor.

HABER MERKEZİ

 


Etiketler : iş cinayetleri politiktir, Kaza değil cinayet, Tuzla Tersaneler,