Cinsel saldırı suçlarına karşı yargılama önerisi

23 Nis 2021

 ABD Savunma Bakanlığına bağlı komisyon, cinsel saldırı suçu işleyen askerlerin yargılanmasına emir-komuta dışında karar verilmesini istedi

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Savunma Bakanlığı’na bağlı Bağımsız Gözden Geçirme Komisyonu, cinsel saldırı suçu işleyen askerlerin yargılanmalarına, emir komuta zinciri dışında karar verilmesi tavsiyesinde bulundu.

 

Savunma Bakanı Lloyd Austin tarafından kurulan komisyon, cinsel saldırı, cinsel taciz ve nefret suçları gibi özel suçlara bağımsız sivil bir yargıcın bakmasını ve söz konusu suçların soruşturulması için sivillerin öncülüğünde Özel Mağduriyet Başsavcılığı’nın kurulmasını önerdi. Komisyon, suç şüphelisi personelin soruşturulması ve yargılanması kararının emir-komuta zinciri dışında yapılması gerektiği değerlendirmesinde bulundu.

 

Konu hakkında askeri liderlerin de görüşüne başvurması beklenen Lloyd Austin'in komisyonun önerilerini benimsemesi halinde, ABD'de Kongre üyelerinin uzun zamandır talep ettiği ve ülkede silahlı kuvvetler içindeki cinsel saldırı ve taciz davalarının soruşturulmasını zorlaştıran önemli bir engelin kaldırılmış olacağı değerlendiriliyor. 


Etiketler : ABD,