Çocuklar için ‘rengarenk’ bir çalışma

04 Ağu 2018

Rengarenk Umutlar Derneği Koordinatörü Yeter Erel Tuma, Surlu çocukların yaşadıkları travmayı aşabilmeleri için nefes alabilecekleri alanlar yarattıklarını söyledi

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde çocuklar için çalışma yürüten Rengarenk Umutlar Derneği Koordinatörü Yeter Erel Tuma, derneğin kuruluş amacı ve çocuklar için yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi verdi. OHAL ve KHK’lerle birlikte çocuk ve kadınlara yönelik sivil toplum kuruluşlarının feshedildiğini belirten Tuma, çocuklara nefes alabilecekleri, oyun oynayabilecekleri bir alan yaratmak istediklerini söyledi. Suriçi bölgesinde daha çok sosyo-ekonomik durumları çok düşük ailelerin yaşadığını ifade eden Tuma, “Çocuklar evde kaliteli vakit geçirebilecek materyallere sahip değiller. Erken çocuk odalarında 4 ile 6 yaş arasındaki çocuklara alternatif eğitimler vererek, çocukların gelişmesine destek olmaya çalışıyoruz. Çocukların tüm hak ve hizmetlere eşit bir şekilde ulaşabildiği bir çocuk dünyası yaratmaya çalışıyoruz” diye konuştu. 2015’te Sur’da yaşanan silahlı çatışmaların çocuklar üzerinde yarattığıtravmanın etkilerinin devam ettiğine dikkat çeken Tuma, “Çocuklar bir savaşa tanıklık ettiler. Duygularını ifade edip söyleyemiyor, yazamıyorlar. Çocukların yaşadığı travmanın etkisinin bir an önce açığa çıkıp bununla yüzleşmesini sağlamak istiyoruz. Çatışmanın yarattığıtravmaların etkisini azaltmak için gönüllü arkadaşlarımızla, sosyologlarla ortak çalışmalarla bu etkileri azaltmaya çalışıyoruz” dedi. Kendisinden olmayanı ötekileştiren zihniyete sahip bir ülkede yaşadıklarına vurgu yapan Tuma, “Sur, içinde farklı kültür ve etniklere sahip insanların yaşadığı bir yer. Dolayısıyla ötekileştirme bu bölgede daha çok hissediliyor. Biz de oyunlarla çeşitli sanatsal ve fiziksel aktivitelerle ‘hep birlikte’ kavramını öğretmeye çalışıyoruz” dedi. Tuma, Sur ve çevresinde yaşayan herkesi çocuklar için gönüllü eğitmenlik yapmaya çağırdı.

Gönüllü çalışma yapıyorlar

Ayrımcılığa maruz kalmış çocuklara fırsat eşitliği sağlamak amacıyla hak temelli faaliyetler yürütmeyi hedefleyen Rengarenk Umutlar Derneği, 2017 Kasım’dan bu yana Diyarbakır’ın Suriçi bölgesinde çalışmalarını sürdürüyor. Tamamen gönüllülük esasına bağlı yürütülen çalışmalarda, 30 eğitmen yer alıyor. Çok dilli çocuk kütüphanesi, toplumsal cinsiyet ve farklılıklara saygı atölyelerinin yer aldığı dernekte, haftanın 7 günü çocuklara eğitim veriliyor. Dernekteki eğitimlerden bugüne kadar yüzlerce çocuk faydalanırken, dernekte şu anda 75 çocuk bulunuyor.

DİYARBAKIR


Etiketler :