Cumartesi Anneleri eylemine müdahale: Çok sayıda gözaltı

25 Ağu 2018

Cumartesi Annelerinin düzenlemek istediği 700'üncü hafta etkinliğine polis izin vermedi. İçişleri Bakanlığı tarafından eylemin yasaklandığı belirtilirken, alana girmek isteyen İHD'lilere ve kayıp yakınlarına müdahale eden polis çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Kayıpların akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle her hafta Galatasaray Meydanı'nda toplanan Cumartesi Anneleri, 700'üncü haftaya hazırlık için sabah saatlerinde İnsan Hakları Derneği'nde (İHD) biraraya geldi. Kırmızı güller ve karanfillerle derneğe gelen Cumartesi İnsanları, üzerinde Cumartesi Anneleri yazan tişörtleri giydi. Görev dağılımının ardından hazırlanan pankart ve fotoğraflar Galatasaray Meydanı'na taşındı. Meydanın etrafını saran polisler Cumartesi İnsanları'nın meydana girişini engelledi. Meydan'da bulunan Yapı Kredi Kültür Merkezi de polis ve güvenlik tarafindan kapatılarak fotoğraf çekmek yasaklandı.Daha sonra polis, alana girmek isteyenlere izin verilmeyeceğini eylemin İçişleri Bakanlığı tarafından yasaklandığını belirtti. Meydana gitmek isteyen İHD'lilere müdahale eden polis çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.


Öte yandan Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) İstanbul Şubesi ise yapılan müdahale sonucunda 23 kişinin gözaltına alındığı bilgisini paylaştı.


Buldan: Tek başıma dahi olsam meydanda oturacağım

Galatasaray Lisesi önüne gelen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Başkanı Pervin Buldan, gözaltılara tepki gösterdi. Buldan, “Annelerin sessiz çığlığından korkan bir ülke yaratıldı. Bu kadar büyük bir ahlaksızlık yapılamaz. Bizler 700 haftadır çocuklarımızın kemiklerini arıyoruz. Çocuklarımızın kemiklerini bulana kadar mücadelemize devam edeceğiz. Bu gün tek başıma dahi olsam dahi o meydanda oturacağım” dedi.

HABER MERKEZİ


Etiketler :