Dayanışmak çok mutlu etti

05 Tem 2020

Kadıköy Dayanışma Ağı’nın, yalnız yaşayan Hatun Başaran’ın evini yeniden inşa etmesi büyük mutluluk yarattı. Dayanışma Ağı’ndan Tuğçe Özçelik, ‘Gücümüzü dayanışmadan alıyoruz’ dedi

Kadıköy Dayanışma Ağı, koronavirüs salgınının başlamasıyla birlikte ihtiyaç sahipleri ile dayanışmak amacıyla birçok çalışmaya imza attı. Sağlık çalışanlarına siperlik yapmak ve yurttaşların temel ihtiyaç malzemelerini temin etmek gibi çalışmalar yürüten Dayanışma Ağı, aynı zamanda sokakta kalan evsizlere sıcak yemek dağıtımı da yapıyor. Çalışmalarına devam eden Dayanışma Ağı, sadece sokakta kalanlar için değil, ihtiyaç sahipleri için Dayanışma Ağı’nı örüyor. Kadıköy Dayanışma Ağı geçtiğimiz hafta gıda kolisi vermeye gittikleri Fikirtepe’de yalnız yaşayan Hatun Başaran’ın (54) evinin badanasından yer kaplamasına, mutfağından eşya alımına kadar birçok eksiğini tamamlamak üzere kolları sıvadı. Evin yeni yapımı Hatun’un ikram ettiği çay ve yapılan keyifli sohbetler eşliğinde sürerken, evin eksikliklerinin bu hafta tamamlanması planlanıyor.

Çok mutluyum

Mardin’in Derik ilçesinden çocukları ile birlikte yıllar önce İstanbul’a taşınan Hatun Başaran, çocuklarının iş ve evlilik nedeniyle taşınmak zorunda kalmasıyla Fikirtepe’deki evinde yalnız yaşamaya başladı. Bulunduğu evin kentsel dönüşüm nedeniyle yıkılmak istendiğini söyleyen Başaran, Kadıköy Dayanışma Ağı’nın kendisine dayanışma ziyaretinde bulunmasından duyduğu mutluluğu, “Çok mutluyum. Evime gelmeleri ve ilgilenmeleri benim için büyük bir mutluluk, şans. İyi ki varlar, var olsunlar” sözleri ile paylaştı.

‘Örgütlendik, örgütleniyoruz’

Evin yapım sürecinde yer alan Kadıköy Dayanışma Ağı’ndan Tuğçe Özçelik, salgınla birlikte birçok kişinin geçim zorluğuyla bir başına bırakıldığını belirterek, çalışmalara bu soruna cevap olmak amacıyla başladıklarını ifade etti. Dayanışma ve imece kültürünün öneminden yola çıkarak çalışmalarını başlattıklarını belirten Özçelik, “Bu süreç boyunca da özellikle Kadıköy’ün göçle oluşmuş en yoksul mahallelerinden Fikirtepe’de gıda dayanışmasını yoğunlukla örgütledik, örgütlemeye devam ediyoruz. Burası aynı zamanda kentsel dönüşüm alanları ve burada yaşayanlar evlerinin ne zaman yıkılacağını da bilmiyorlar. Bu koşullar altında burada yaşayanlar hem pandemiyle hem hayatın gündelik getirdikleriyle hem de ekonomik krizle baş etmeye çalışıyorlar. Bizler de kendileriyle dayanışmaya çalışıyoruz” dedi.

İSTANBUL/JINNEWS


Etiketler : Kadıköy Dayanışma Ağı,