DEDEF: Hukuksuz proje iptal edilsin

22 Eki 2020

Munzur Gözeleri’nde tüm tepkilere rağmen devam eden peyzaj projesine ilişkin açıklama yapan DEDEF, Munzur Gözeleri Rekreasyon Projesi’ne karşı çıktı

Munzur Gözeleri’nde tüm tepkilere rağmen devam eden peyzaj projesine karşı Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF), Munzur Gözeleri Rekreasyon Projesi’ne karşı açıklama yaptı. Açıklamasından önce konuşan DEDEF Genel Sekreteri Hasan Şen, uzun yıllardır Dersim kültürü üzerinde gerçekleştirilmek istenen projenin hayata geçmemesi için mücadele ettiklerini söyledi. Şen, “Biz aslında bu ülkenin genelinde yaşanan tahribatların bir fiilini kendi coğrafyamızdaki yansımasından görüyoruz. Buna dair verdiğimiz mücadeleler sonucunda birçok yöneticimiz tutuklandı, gözaltına alındı, para cezaları kesildi. Fakat biz coğrafyamıza bu projeyi sokmayacağız” dedi. Açıklamayı okuyan DEDEF Yönetim Kurulu Üyesi Yusuf Ziya Demirçivi ise Dersim halkı olarak yaşam alanlarına yönelik her türden yıkım projelerine karşı uzun yıllardır mücadeleler yürüttüklerini belirtti. Demirçivi, “Dünyanın sayılı, ülkemizin ise en büyük çevre eylemini gerçekleştirmiş bir şehir olarak her türden doğa talanı ve tahribatına karşı mücadelemizi sürdürmekteyiz. On yıllar boyunca bu şehirde yaşamış çevre konusunda duyarlılık gösteren her kişi ve kurum bu sürecin meşru bir parçası olmuştur” dedi. Dersim coğrafyasının önemli bir sembolü olan Munzur’un, vadisi, nehri ve dağlarıyla sermayenin açık hedefi olduğunu söyleyen Demirçivi, şunları kaydetti: “Kaynağını binlerce yıllık doğal ve jeolojik yapısı ile Alevi-Kızılbaş inancının merkezi olan Munzur Gözeleri sermayenin yeni hedefi haline gelmiştir. Alevi-Kızılbaş inancı için kutsal bir mekân olan Munzur Gözeleri’nde hayata geçirilmeye çalışılan peyzaj projesi inancımıza, kültürümüze ve hafızamıza müdahale ile eş değerdir. Munzur Gözeleri’ndeki peyzaj projesi ile koruma altında olan bir mekânın betonlaşmasının önü açıldığı gibi doğal bir inanç merkezi özünden koparılarak mesire ve ticaret alanına çevrilmek istenmektedir. Dersimliler için kutsallığı olan inanç merkezlerine ve topraklarına büyük şirketlerin sokulması bu alanların ihaleye verilmesi yanlıştır ve kabul edilemez. Bilimsel raporların hiçe sayılarak, yapılmaya çalışılan bu proje yaşam alanlarımıza yönelik adeta bir yıkım projesidir.”

Pandemi süreci bahane gösteriliyor

Dersimlilerin doğasına ve inancına sahip çıkma iradesi pandemi süreci bahane gösterilerek bastırılmak istendiğini söyleyen Demirçivi, “Devletin kendi yaptığı törenlerde, etkinliklerde, açılışlarda ne hikmetse gündeme gelmeyen pandemi kuralları; çevresine, suyuna, doğasına, yaşam alanına, ekmeğine, işine geleceğine sahip çıkmak isteyenlerin karşısına çıktı. Bu tür bahaneler mücadelemizden bizleri geri düşüremeyecektir” dedi.

İSTANBUL


Etiketler : Rekreasyon Projesi, munzur gözeleri, DEDEF,