Diyarbakır'da IŞİD imzalı yazılama

23 Nis 2021

Diyarbakır'da 26 Nisan'da gerçekleştirilecek Kobanê Davası öncesinde sokaklarda IŞİD imzalı duvar yazıları yapıldı

Diyarbakır'da Kobanê Davası'nın görüleceği pazartesi günü öncesi bazı sokaklarda IŞİD imzalı duvar yazıları görüldü. erkez Kayapınar ilçesi Huzur Mahallesi 21’inci Sokak'ta, kimliği belirlenemeyen kişi ya da kişiler tarafından sprey boyayla, "Allah'a Küfür Eden Öldürülecek" ve “La Tağut (İslam dışındaki yönetim şekilleri)” şeklinde duvar yazılamaları yapıldı. Yazılamaların altına “İ.D. (İslam Devleti)” imzası kullanıldı. Mahalle halkı, yazılamanın kim veya kimler tarafından ve ne zaman yapıldığını bilmediklerini söyledi.

Yenilgiye uğradı

  

Irak’ın Musul kentinden başlayarak Suriye’nin büyük bir bölümünü işgal eden ve 2014’te Kobanê’ye saldırmasıyla yenilgiye uğradı. IŞİDgal ettiği toprakları kaybedince Türkiye denetimindeki bölgelere geçiş yaptı. Türkiye’de Suruç, Antep, Ankara, Diyarbakır’da katliam ve bombalamalar yapan IŞİD taraftarları birçok kentte dernek ve kitapevleri adı altında faaliyet yürüttükleri biliniyor. 

Kobanê Davası 26'sındaHalkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da aralarında bulunduğu 28’i tutuklu 108 ismin yargılanacağı Kobanê Davası’nın ilk duruşması 26 Nisan’da başlayacak. Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nin bakacağı dava duruşması Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülecek. 22. Ağır Ceza Mahkemesi’ne atanan ikinci heyet, sadece bu dava ve bağlantılı olarak gelebilecek dosyalara bakacak. Her gün 10.00-16.00 saatleri arasında görülecek duruşmaların kaç gün süreceği ise henüz belirsiz.

 

Yoğun katılım gerçekleşecek

 

Davanın ilk duruşmasına Eş Genel Başkanlar Pervin Buldan ve Mithat Sancar’ın yanı sıra HDP Meclis Grubu katılacak. HDP ayrıca 500’e yakın STK, siyasi parti, meslek örgütü, sendikalar ve insan hakları kurumlarına davaya sahip çıkma ve dayanışma çağrısında bulundu. Çok sayıda kişinin duruşmaya katılma yönünde talebinin olduğu öğrenilirken, pandemi koşulları gözetilerek sadece Ankara ve çevre illerden gelişlerin sağlanması planlanıyor. HDP ayrıca duruşmayı izlemek için şehir dışında gelen ailelerin konaklanmasıyla da ilgilenecek. Öte yandan Avrupa Parlamentosu’nda grubu bulunan birçok siyasi parti temsilcisi ile insan hakları ve hukuk örgütlerinin temsilcilerinden oluşan 15 yabancı heyetin de duruşmaya gelmesi bekleniyor.

HABER MERKEZİ

 


Etiketler : Kobanê davası, IŞİD,