Doğu cephesinde değişen bir şey yok

20 Haz 2020

Stockholm. Batı cephesinde epey bir şey var. İsveç’in en saygın bankalarından Handelsbanken, Türkiye ile para trafiğini kesti. Yani para yollamak ve almak mümkün değil Türkiye’den. En büyük iletişim şirketlerinden Telia, Turcell’deki hissesini RTE’nin kontrolündeki Varlık Fonu’na satıyor.

Bu arada düşünce özgürlüğü kampanyaları nedeniyle Çin ile davalık olan gazeteci yazar Kurdo Baksi’nin aynı zamanda Türkiye’de trol basının hedeflerinden biri olmuştu son günlerde. Bu yetmemiş anlaşılan şimdi de 77 yaşındaki babası Lütfi Baksi 2013 yılında yaptığı bir konuşmadan dolayı 6 küsür yıl hapse mahkum olmuş.

Doğu cephesinde ise değişen bir şey yok. 27 Mayıs yıldönümünde geleneksel mazlumluk sömürüsü yapıldı. 29 Mayıs geldi. İstanbul’un bitmek bilmeyen fethi kutlandı. Galiba fethedildiğine kendileri de inanmıyor.

Hakikaten mütehitrokrasi İstanbul’u fethede fethede bitirmedi.

Bayatlamış Ayasofya tiradları tekrarlandı. Ve sonra Bakü petrollerinin kokusuyla yine bir şeyler yapıldı.

Elbette Ermeni mevzuu gündeme gelmese olmazdı. Öyle ya 27 mayıs mevzuu bitti, fetih mevzuu bitti. Ermeni mevzuunun gelmesi kaçınılmazdı gündeme.

Herhalde yine Bakü’de business faaliyetleri yoğun.

İletişim Komiseri, pardon Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde basına kapalı yapılan ve 5 saat süren toplantının ardından yazılı açıklama yaptı.

Altun, toplantıda 1915 olayları hakkında Türkiye karşıtı asılsız iddialara karşı atılacak adımların masaya yatırıldığını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, çarpıtılan tarihi olaylar üzerinden ekilmeye çalışılan husumet tohumlarının hakikat toprağında yeşerme imkanı bulamayacağını vurguladığını kaydetti.

Toplantıda, bütün Osmanlı vatandaşları için zorluk ve acıyla geçen bir dönemin çeşitli odaklar tarafından üretilen yalan ve iftiralarla siyasi hesaplar uğruna kullanılmaya çalışmasının önüne geçecek politikalar üzerinde durulduğunu bildiren Altun, şunları kaydetti:

“Türkiye’yi ve milletimizi karalamak için 1915 olaylarını malzeme olarak kullanan Ermeni lobisinin ve konuyu siyasi hesaplarla istismar eden ülkelerin gerçek dışı iddialarla yaptıkları propagandanın önüne geçecek kapsamlı adımların ele alındığı toplantıda, konunun tarihi ve hukuki boyutlarının ulusal ve uluslararası kamuoyunda gerçekleriyle anlatılmasını sağlayacak projeler ve faaliyetler ele alınmıştır.”

Toplantıya, kurul üyeleri İsmail Kahraman, Bülent Arınç, Cemil Çiçek, Köksal Toptan, Mehmet Ali Şahin, Yıldırım Akbulut, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı ile İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan da katıldı.

Bu arada inkar sanayii üretime devam ediyor. Masada ulemadan birinin yeni kitabı. Biraz da kitap tanıtım toplantısı olmuş.

Toplantı resmi çok şeyin anlaşılmasını yansıtıyor. Reis dışında herkes özenle ağzını maskeyle kapamış. Bu elbette bir maskeli balo değil. Mim Kemal’in kalpaklı resmi arka planda. Öte yanda ise Fatih Sultan Mehmet.

Doğrusu gözüm Bayar’ın resmini aradı ama yoktu. Hiç olmazsa Menderes’inki olmalıydı.

Sonuç olarak Doğu cephesinde değişen bir şey yok. Alles ist in ordnung in Ankara.

Ragıp Zarakolu

Ragıp Zarakolu


Etiketler : RAGIP ZARAKOLU,