Ebadi de Şengal Anlaşması'na tepki gösterdi

23 Eki 2020

Irak eski Başbakanı Haydar Ebadi, Bağdat ile Hewlêr arasında imzalanan Şengal Anlaşması'nın anlaşmanın bölgedeki sorunlara çözüm olmayacağını söyledi

Irak merkezi hükümeti ile Federe Kürdistan Bölgesi arasında imzalanan Şengal Anlaşması’na bir tepki de Irak eski Başbakanı Haydar Ebadi’den geldi. Ebadi, Nesir Antlaşması’nın tarafı ve yürütücüsü olarak Irak Hükümeti’nin, Federe Kürdistan Bölgesi’nde yürüttüğü siyasetin tarafı olmadıklarını söyledi. Ebadi, Şengal üzerinde yapılan anlaşma ile bölgedeki sorunların çözülemeyeceğinin de altını çizdi.

Ebadi, ayrıca Kürtlere karşı olmadıklarını belirterek, “Barış içinde ortak bir yaşamın inşası için herkesi kapsayan çerçevede çözümler olmalı. Kürtlere karşı değilim. Tam tersi, tarihi ve gerçek Kürt davasının yanındayız” dedi.

Şengal Anlaşması, IŞİD 2014'te saldırdığında bölgeyi korumayan Hewler ile Irak merkezi yönetimi nedeniyle Ezidilerin katliama uğramasına neden olmuştu. Sonradan bölgeye gelen iki yönetim, bölgedeki denklemi dikkate almayarak anlaşma yaptığı çeken bölge halkının tepkisini çekiyor.

DIŞ HABERLER


Etiketler : Haydar Ebadi, Federe Kürdistan, Irak, Şengal,