Efrin zeytinlerinin çalınması: Basına yansıyan isimlerden açıklama

21 Haz 2021

Dünya basınında da yer bulan Efrîn’in çalıntı zeytinyağları yeniden gündem oldu. Hande Fırat ve Murat Özvardar iddialara yanıt verdi

Türkiye’nin 2018 yılında Efrîn’e yönelik yaptığı saldırılardan sonra sıkça gündeme getirilen bölgenin zeytin ve zeytinyağlarının talan edilerek Türkiye’ye getirilmesi ve “Türk malı” etiketiyle Avrupa ülkelerine satılması bazı isimler üzerinden yeniden gündemleşti. 

Efrin'in (Afrin) önemli geçim kaynağı zeytin ve zeytinyağının çalınması tartışmaları yeniden alevlendi. Gazeteci Serdar Akinan'ın "İnanamayacağınız isimler Suriye'nin yağmalanmasında, çok ünlü bir gazetecinin eşi olduğu söyleniyor... Bir kadın Ankara temsilcisinin eşi, Suriye'nin yağmalanmasındaki şirketin sahibi adam" açıklamasından sonra gazeteci ismin Hürriyet Ankara Temsilcisi Hande Fırat olduğu ve yağma yapan firmanın ise eşi Murat Özvardar olduğu iddiaları basına yansıdı. Özvardar iddiaların ardından sosyal medya hesabından olayı yalanlarken, hiçbir yerde fabrika söküp taşımadığını savundu. 

Hande Fırat eşi Murat Özvardar'a ilişkin twitter hesabından şunları kaydetti: "Benimle evlenene kadar yaklaşık 35 yıl yürüttüğü işlerinde nasıl bana ihtiyaç duymadıysa, evlendikten sonra da ihtiyaç duymadı. 

Bir meslektaşımın “Bir kadın Ankara temsilcisinin eşi, Suriye'nin yağmalanmasındaki şirketin sahibi adam ya...” iddiası ile sosyal medyada hakaret, yeni iddialar, değişik suçlamalarla karşı karşıya kaldım. Bir de haklı olarak açıklama isteyen bir kesim var.

Söz konusu meslektaşımın bu iddiayı dile getirmesinden sonra adım Emre Uslu tarafından dolaşıma sokuldu. “Hande Fırat 15 Temmuz ödülünü Suriye’de almış” ifadesiyle. Üzülerek takip ettiğim bu gelişmeler ışığında;

1997 yılından beri gazetecilik yapmaktayım. Başka herhangi bir işim olmadı. İş insanı bir babanın kızıyım. Fransız kolejinde okudum. Maddi sıkıntı çekmedim. Beni bilen bilir. Akçeli işlerle, tuhaf ilişkilerle beni yan yana getirme çabaları sonuç vermez.

Eşim bir iş insanıdır. Ailesinden beri gelen kapsamlı iş birikimiyle benimle evlenmeden önce de iş insanıydı, şimdi de iş insanı. Benimle evlenene kadar yaklaşık 35 yıl yürüttüğü işlerinde nasıl bana ihtiyaç duymadıysa, evlendikten sonra da ihtiyaç duymadı."

Murat Özvardar yaptığı açıklamada Serdar Akinan'ın iddialarını yalanladı: 

"Serdar Akinan isimli şahıs katıldığı TV programında Suriye’nin Türkiye tarafından yağmalandığını, fabrikaların sökülüp getirildiğini, insanlığa karşı suç işlendiğini, yağmalamadaki şirket sahibinin ise Ankara temsilcisi bir kadın gazetecinin eşi olduğunu iddia etmiştir.

Gönül rahatlığı ile söylemek isterim ki; bugüne kadar Suriye’den ya da başka bir ülkeden bir fabrika ya da başka bir bina tesis vb söküp Türkiye’ye ya da herhangi bir ülkeye taşımadım.

?'Eş üzerinden tanımlama yapmış olması da hem ahlaksızlık hem de operasyon gazeteciliği'

Bu deli saçması iddia kendini dezenformasyonun şehvetine kaptırmış bir gazetecinin hezeyanından ibarettir."

AKP’li Uğur Aydemir: Biz almazsak kim alacaktı?

Efrîn zeytinleri tartışması 18 Kasım 2019’da Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Dışişleri Bakanlığı’nın 2020 yılı bütçe tartışmalarından da gündeme gelmişti. CHP’li Ünal Çeviköz, “Suriye’nin toprak bütünlüğünü, siyasi egemenliğini ve bağımsızlığını Gaziantep merkezli geçici Suriye Hükümeti kurarak, bu oluşumun başkanını da televizyonlara çıkararak, bu oluşumun Suriye’den alınan diplomalara denklik vermesine izin vererek, Afrin’de ÖSO’nun çaldığı zeytinlerden üretilen zeytinyağlarını Türkiye üzerinden ihraç ederek, Suriye’de fakülte kurarak sağlamak mümkün değildir” dedi.

Çeviköz’ün sözlerine yanıt AKP’li Volkan Bozkır’dan gelmiş ve “Efendim, ÖSO zeytin hırsızıymış. Bu lafı aynen iade ediyorum, ‘zeytin hırsızı’ dediği ÖSO derken Türk Silahlı Kuvvetleri’yle bu bölgelerde üç harekâtı gerçekleştirmiş ve şehitler vermiş insanlardan bahsediyoruz, gruptan bahsediyoruz” demişti.

AKP’li Uğur Aydemir de  “Afrin’den veya Suriye’den zeytin ve zeytinyağı Türkiye’ye gelmekte midir? Evet, gelmektedir” diyerek “Orada yaşayan insanlar, Afrin’deki insanlar zeytin üretmektedirler, zeytinyağı üretmektedirler. Eğer biz bunları Türkiye olarak almazsan bunları kim alacak değerli arkadaşlar? Kim alır bunları, kim satar?” demişti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise zeytin tartışmasıyla ilgili, “Suriye’deki zeytinler, zeytinyağı ‘reexport’ yapılıyor bizim üzerimizden. Ve buradan elde edilen gelir de bahçe sahiplerine dağıtılıyor. Yani burada hırsızlık veya başka bir şey yok” dedi.

250 bin ton yağ getirildi 

Konuyu ilk gündeme getiren isimlerden biri de CHP’li Orhan Sarıbal oldu. 7 Kasım 2018’de Sarıbal,  “Afrin’deki zeytinin kilosu 1 TL’ye geliyor. Kesinlikle Afrin halkının cebine giren bir ciddi para yoktur” dedi. Tarım Bakanlığı’nın “Afrin’den 5 bin ton getirildi” açıklamasının doğru olmadığını söyleyen Sarıbal, gerçek rakamın 52 bin ton olduğunu ve Türkiye’de paketlenerek Avrupa’ya ihraç edildiğine dikkat çekti. Sarıbal, “50 bin ton zeytinyağı Türkiye’ye, ÖSO üzerinden getiriliyor. Bu da 250 bin ton zeytin yapıyor. Bu hesap Türkiye’nin zeytin üretiminin yüzde 25’ine tekabül ediyor” demişti.

Dünya basınında ve SOHR raporlarında 

Efrîn zeytini daha önce dünya basınında dahi yer bulmuş ve İspanyol El Publico gazetesinde yayınlanan ayrıntılı bir soruşturma raporunda Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden (SOHR) alınan gözlemler ve İsviçreli bir politikacı tarafından verilen bilgilere yer verilmişti. 

Efrîn merkezli Suriye İnsan Hakları gözlemcisi, “Türk işgali altındaki Afrin’de zeytinlikler hem Türk güçleri hem de destekledikleri milisler tarafından yağmalanmaktadır” demişti. 

Muhafazakâr Demokrat Partisi’nden İsviçre Parlamento Üyesi (MP) Bernhard Guhl de “Çaldıkları zeytinler İspanya’ya satıldı ve satış devam edecek” dedi. 

Guhl, Türkiye’nin bölgedeki zeytinlikleri “yağmaladığını”, elde ettiği Suriye zeytinini işleyerek, Suriye iç savaşında desteklediği gruplara mali destek sağlamak amacıyla ve haksız bir şekilde Türk malı etiketiyle AB pazarına sürdüğünü belirtti. Guhl, İsviçre Ulusal Parlamentosu’na bu ticaretin ve elde edilen potansiyel gelirin soruşturulması için çağrı da yapmıştı.

HABER MERKEZİ 


Etiketler : Efrin zeytinleri,