Emek cephesi zorlu bir sınav veriyor: Geçinemiyoruz çığlığı büyüyor

24 Eki 2020

Meclis’e sunulan istihdam paketi ile gündeme gelen esnek çalışmanın hak kayıplarının arttıracağı tartışmaları sürerken DİSK yöneticileri ‘ülke bataklık içinde sürekli kötüye gidiyor’ dedi

Türkiye uzunca bir süredir hem siyasi hem de ekonomik bir kriziz içinde. Emek cephesinde ise işler hiç iyiye gitmiyor. Grev yasakları ve hak kayıpları sürekli gündeme geliyor.

Son olarak Soma ve Ermenekli maden işçilerinin direnişi engellenmeleri ve verilen sözlerin bir türlü tutulmadığı bir gündemin içinden geçen Türkiye’de Meclis’e yeni bir paket sunuldu. İstihdam paketi adı altında gelen tasarıyla getirilmesi planlanan esnek çalışma modeli sendikaların ve muhalefetin tepkisini topladı.

Tüm bunlar yaşanırken DİSK örgütlenme seferberliği ilan etti. Ancak hukuki engellemeler ve patronların tavrı bu kampanyada belirleyici bir rol oynuyor. Sendikalaşma oranlarının her yıl düştüğü Türkiye’de emek hareketinin önünde zorlu bir yol bulunuyor.

İçimizden geçtiğimiz dönemi MA’dan Naci Kaya’ya değerlendiren  Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu ve Dev Yapı İş Sendikası Genel Başkanı Özgür Karabulut, ülkenin bataklık içinde ilerilediğini iktidarın artık gitmesi gerektiğini düşünüyor.

Adnan Serdaroğlu ‘iktidarın özür dileyerek çekilmesi gerekiyor’ dedi

Türkiye’de siyasi ve ekonomik bir krizin yaşandığını ve bu krizlere paralel olarak erken seçim tartışmalarının gündemi meşgul ettiğini söyleyen Serdaroğlu, “İktidar hem ekonomik hem de siyasi olarak artık yönetemiyor. Bu açıdan bugünkü hükümetin toplumdan özür dileyip bu işi bırakarak daha iyi yönetecek bir yönetime hükümeti teslim etmesinde fayda var. Çünkü bu şekilde gittiği takdirde bataklık içerisinde sürekli daha kötüye giden bir ülke olacağız” dedi.

‘İktidarın gitmesi gerekiyor’

İşçilere yönelik hak gasplarının siyasi iktidara önemli bir tepkinin ortaya çıkardığını ve iktidara karşı bir dip dalganın oluştuğuna dikkati çeken Serdaroğlu, “AKP’nin bu saatten sonra emekçiden oy alma şansı yok. Biz erken seçim çağrısından öte şunu söylüyoruz; siyasi iktidar ülkeyi yönetemiyor. İşçilerin haklarını gasp eden bir tutum içinde hareket ediyor. O nedenle çekip gitmesi gerekiyor. Ülkeyi, ehli, emek dostu ve toplumda ayrımcılık yapmayan insanların yönetmesi gerekiyor” diye konuştu.

Karabulut: Yönetememenin sonucu

DİSK Dev Yapı İş Genel Başkanı Özgür Karabulut göre ise; erken seçim tartışmalarını siyasal iktidarın ülkeyi yönetememesinin bir sonucu olarak gündeme geldiği yönünde. Karabulut, “Bir yandan da milyonların geçinememesinin, mevcut sistemden umudunu kesmesinin bir yansıması olarak karşımıza çıkıyor. Siyasal iktidar ülkeyi yönetemediğinde erken seçime başvurur. Cumhurbaşkanı en son ‘erken seçimler olmayacak, kabile devleti miyiz ki sürekli erken seçim yapalım’, dedi. Ama geçmiş dönemden de biliyoruz ki kendi yönetimdeki ülkeyi birçok kez erken seçime götürdü. Erken seçime gönderdiği dönemde yönetememe krizi vardı, şimdi de vardı. O yüzden seçim olmayacak açıklamaları pek inandırıcı da gelmiyor” diye belirtti.

Karabulut, durumu şöyle değerlendirdi:

“Her gün ‘geçinemiyoruz’ çığlığı büyüyor. İşsizlik ve yoksulluk hat safhaya varmış durumda. Sadece emek alanında değil, her alanda ciddi yıkımlar var. Siyasi iktidara karşı tepkiler büyük. Bu tepkiler sonucunda da erken seçimler gündeme geliyor. Ama biz işçiler emekçiler cephesine baktığımızda erken seçimden ziyade bir geçim ve yaşama kaygısı daha ağır basıyor. Fabrikalar kapanıyor, üretim düşmüş durumda ama bir yandan da patronların sermaye karı da artıyor. Buna karşı da siyasi iktidar erken seçimi tartışıyor. Ne kadar olmayacak deseler de erken seçim olacak. Bize bakacak olursak da erken seçim gündemimizde değil. Bizim gündemimizde kendi işsizliğe yoksulluğa karşı bir mücadele geliştirmek var. İşçilerin emekçilerin gündemi seçimden ziyade geçim derdidir. Ama bir seçim olacaksa da emekçilerden bu iktidara oy yok”

HABER MERKEZİ

 


Etiketler : Dev Yapı-iş, DİSK,