Emine'yi katleden Aslan Karakaş ve ablasına müebbet hapis istemi

26 Eki 2021

Kendisiyle evlenmeye zorladığı Emine Karakaş’ı katleden Aslan Karakaş ve aracın önünü kesen failin ablası Münevver Karakaş hakkında müebbet hapis cezası istemiyle yargılanacak

Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde 4 Şubat tarihinde 34 yaşındaki Aslan Karakaş, kendisiyle evlenmeye zorladığı Emine Karakaş'ı (16) ateşli silahla yaraladı. Saldırının ardından ağır yaralanan Emine Karakaş, 138 günlük yaşam mücadelesinin ardından hayatını kaybetti. Olayın faili Aslan Karakaş ise 161 gün firari kaldıktan sonra 15 Temmuz günü teslim olduğu karakolda ifadesi alındıktan sonra tutuklanarak cezaevine gönderildi. Yaşanan olaya dair başlatılan soruşturma tamamlanırken, soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede fail Aslan Karakaş ve ablası Münevver Karakaş, “tasarlayarak çocuk öldürme” suçlamasıyla müebbet hapis cezası istemiyle yargılanacak.

Yaralanan üç kişi için de 20 yıla kadar ceza istemi

Dava avukatlarından alınan bilgilere göre fail Aslan Karakaş ve olay esnasında taranan arabanın önünü keserek faile yardım ettiği tespit edilen Münevver Karakaş, müebbet hapis cezası istemiyle yargılanacak. Fail cezaevinde tutuklu bulunurken, abla Münevver Karakaş’ın ise savcılığın tutuklama talebine rağmen mahkeme tarafından serbest bırakıldığı öğrenildi. İddianamede taranan araca 25 el ateş edildiği bunlardan üçünün ise Emine Karakaş’a isabet ettiği tespit edildi. Araçta Emine Karakaş dışında yaralanan üç kişi için faile 13 ila 20 yıl arası hapis cezası istendi. Yine failin evinde bulundurduğu keleş tarzı silah için de 5 ila 8 yıl arası bir ceza istendiği öğrenildi.

Nurcan Karakaş göç etmek zorunda kalmıştı

Kızının ölümünden sonra defalarca destek çağrısında bulunan Nurcan Karakaş, geçtiğimiz Haziran ayında fail ve yakınlarının ölüm tehditleri sonrası köyünden göç etmek zorunda kalmıştı. Failin, “Seni de öldürüp öyle teslim olacağım” tehditleri nedeniyle köyünden göç eden Nurcan Karakaş, “Fail en ağır şekilde cezalandırılsın. Benim kızım daha küçücüktü onu katlettiler. Cezası neyse çeksin. Bir anne olarak sadece adalet istiyorum. Bir kızım gitti diğerlerine bir şey olmasın diye evimi bırakmak zorunda kalıyorum” sözleriyle yaşananlara tepki göstermişti.

İlk duruşma 15 Kasım’da

Faillerin müebbet hapis cezası ile yargılanacağı davanın ilk duruşması 15 Kasım günü Diyarbakır 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Kaynak: Jinha


Etiketler : Emine Karakaş, Kadın cinayeti, DİYARBAKIR,