Akdeniz'de yine katliam: 100'ün üzerinde mülteci can verdi

23 Nis 2021

Uluslararası Göç Örgütü, Akdeniz'de yaşanan tekne kazasında en az 100 mültecinin yaşamını yitirdiğini duyurdu 

Ülkelerindeki savaş ya da ekonomik nedenlerden dolayı göç yollarına düşen ve ölümü göze alarak Avrupa ülkelerine gitmeye çalışan mülteciler, kimi zaman kaçakçılar tarafından yarı yolda bırakılıyor, kimi zaman da soğuk hava ve derin sularda can veriyor. Akdeniz yine onlarca mülteciye mezar oldu. Önceki gün Akdeniz'de yaşanan tekne faciasında en az 100 mülteci yaşamını yitirdi. SOS Mediterranee adlı sivil toplum kuruluşu, 130'dan fazla göçmeni taşıyan bir botun battığını, canlı kimseye ulaşamadığını duyurdu. 

Sorumlu ülkeler izledi

Fransız sivil toplum kuruluşu SOS Akdeniz, "Bugün saatler süren aramanın ardından en büyük korkumuz gerçek oldu. Ocean Viking mürettebatı, Trablus’un kuzeydoğusundaki bir lastik botun enkazına tanık olmak zorunda kaldı. Söz konusu botun 130 kişi taşıdığı ve zor durumda olduğu çarşamba sabahı rapor edilmişti" denildi. "Sorumlu ülkelerin donanmalarından yardım alamadıklarını" ifade eden yardım kuruluş, zorlu koşullar altında bölgeye ulaştıklarını, alabora olmuş botu bulduklarını belirtti.

Devletlere çağrı

Uluslararası Göç Örgütü ise, yaşanan katliamı tekne kazası olarak değerlendirdi. Uluslararası Göç Örgütü, Twitter hesabından, facianın Orta Akdeniz'de meydana geldiğini belirtirken, "Bu son trajediden dolayı üzüntü duyuyoruz ve devletlere Akdeniz'de arama kurtarma gemilerini yeniden konuşlandırma çağrımızı yineliyoruz" ifadelerine yer verdi. Öte yandan Avrupa ülkelerine ait donanmaların mülteci katliamını izlediği, yardım etmediği de iddialar arasında.   

10 yılda 20 bin ölüm

Göç yolunda yaşamını yitirenlerin büyük çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşuyor. Açıklamalara göre salgın sürecinde bile 2020 yılında 900 mülteci yaşamını yitirdi. 2021'in başından bu yana ise Akdeniz’in sadece orta kesiminde 350'den fazla mültecinin can verdiği kaydediliyor. Resmi açıklamalara göre ise son on yıldan bu yana Akdeniz'de 20 binin üzerinde mülteci yaşamını yitirdi. 

BM seyrediyor

Akdeniz sularında yıllardır devam eden mülteci trajedisine çözüm üretmekle görevli Birleşmiş Milletler (BM) ise olanı biteni sadece seyretmekle yetiniyor. Bütün dünyanın gözü önünde yaşanan bu trajediyi BM’nin sadece seyretmesi, tepki çekiyor. Aynı zamanda başta Avrupa ülkeleri olmak üzere kapitalist ülkelerinin de mültecilere yönelik izlediği politikalar nedeniyle ölümlerden sorumlu tutuluyor.

HABER MERKEZİ


Etiketler : Mülteci,