Erdoğan onayladı, 24 Temmuz'da açılıyor

11 Tem 2020

Ayasofya’nın müze olmaktan çıkarılıp camii olarak kullanılmasının yolunu açan Danıştay kararının ardından Erdoğan, yapının Diyanet İşleri Başkanlığı’na devrini içeren kararnameyi imzaladı

Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti. Kararın hemen ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ayasofya'nın Diyanet İşleri Başkanlığı'na devrini ve ibadete açılmasını öngören Cumhurbaşkanlığı Kararı'nı imzaladı. Karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Erdoğan, kararnameyi Twitter hesabından yaptığı, “Hayırlı olsun.” paylaşımı ile duyurdu.

24 Temmuz'da açılıyor

Erdoğan daha sonra akşam saat 20:53'te konuya ilişkin Ulusa Sesleniş konuşması yaptı. Ayasofya'nın yeni statüsüyle herkesi kucaklamaya devam edeceğini savunan Erdoğan, "Hazırlıkları süratle tamamlayarak 24 Temmuz 2020 Cuma günü, cuma namazı ile birlikte Ayasofya’yı ibadete açmayı planlıyoruz" dedi.

Müze statüsünden çıkmasıyla birlikte Ayasofya Camisi’ne ücretli giriş uygulamasını da kaldırdıklarını açıklayan Erdoğan, "Tüm camilerimiz gibi Ayasofya’nın kapıları da yerli ve yabancı, Müslim ve gayrımüslim herkese sonuna kadar açık olacaktır" diye konuştu.

"Herkesi, ülkemizin yargı ve yürütme organları tarafından alınan Ayasofya kararına saygılı olmaya davet ediyorum” diyen Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: "Uluslararası alanda bu konuda ortaya konan her türlü görüşü elbette anlayışla karşılarız. Ancak, Ayasofya’nın hangi amaçla kullanılacağı konusu, Türkiye’nin egemenlik haklarıyla ilgilidir. Bu konuda, görüş belirtmenin ötesindeki her türlü tavrı ve ifadeyi, bağımsızlığımızın ihlali olarak kabul ederiz."

HABER MERKEZİ


Etiketler : Ayasofya, Erdoğan,