Erdoğan’dan beklenen müjde!

21 Ağu 2020

İktidar için epeydir işler yolunda gitmiyor. Toplumsal desteği ve meşruiyeti kaybettiler ve ne savaş, ne gerginlik siyaseti, ne HDP ve Kürt siyasetine yönelik kesintisiz saldırılar, ne manşetlerini süsleyen kof efelenmeler kar ediyor. Ayasofya’yı 3 günde tüketmişlerdi, en son Joe Biden üzerinden yaratmak istedikleri gündem de ellerinde patladı.

Çünkü toplum gelecekle ilgileniyor, çözüm ve değişim istiyor, umut bekliyor, yoksulluğun ve işsizliğin kader olmaktan çıkmasını talep ediyor. Tabii ki; AKP-MHP iktidarının artık bu talepleri karşılamaya ne mecali var ve ne de böyle bir eğilimleri ve arayışları bulunuyor. Haliyle dönüp dolaşıp en iyi bildikleri şeyi yapıyorlar; illüzyona başvuruyorlar. Çözüm üretmek için değil, beklenti yaratmak için en son şapkadan Erdoğan’ın “müjdesi” çıktı. Öyle anlaşılıyor ki yeniden hayal satacaklar, belirsiz bir gelecek için yine ve yeniden Türkiye’yi “uçurmayı” vadedecekler. Bu konuda o kadar mahirler ki, dibe çakılmış, krizlerle boğuşan ülkenin hali hazırda uçtuğunu iddia ediyorlar. Neyse ki, artık bu hayal tüccarlığı eskisi gibi alıcı bulmuyor.

Erdoğan’ın bugün açıklayacağını belirttiği müjde için kulislerde teyide muhtaç pek çok bilgi dolaşıyor. Ancak en çok tahmin edilen, Türkiye’nin Karadeniz’de ya da başka yerlerde doğalgaz kaynağı bulduğu yönündeki bilgilerdir. Açıklamanın içeriğini bugün hep birlikte göreceğiz ama böyle bir bilgi toplumu heyecanlandırır mı, Erdoğan için 2023 ve sonrasında kurmak istediği mutlak iktidarın önünü açar mı, bu konuda toplumda yeniden bir rıza üretir mi? Bunların tamamı belirsiz ve bundan sonra reel karşılığı olmayan, insanların doğrudan hayatına dokunmayan hiçbir açıklama ve girişim iktidar için toplumda beklenen desteği yaratmayacak. Bu iktidar 18 yıldır kendisine açılan bütün kredileri o denli hoyratça tüketti ki, o denli güvensizlik yarattı ki, artık işleri o kadar da kolay değil.

Kaldı ki eğer iddia edildiği gibi Erdoğan yeni bir doğalgaz ya da petrol kaynağı bulunduğu ve bununla Türkiye’nin zenginleşeceğini vs. pazarlayacaksa bu konuda ciddi hesap hatası yapmış olacak. Bu ülkenin kendisine yetecek zenginliği var. Türkiye’deki yoksulluğun sebebi kaynak meselesi değil, bu kaynakların nereye ve nasıl harcandığı meselesidir. Elbette fazladan imkanlara kimsenin itirazı olmaz, yeni kaynakların yaratılması olumlu olur. Ancak Türkiye’de bütün kaynakları hortumlayan mevcut düzen, savaş siyaseti, yandaş ve kayırmacı anlayış sürdükçe Karadeniz’in değil bir bölgesinde tamamında doğalgaz bulunsa bile bunun Türkiye toplumuna bir faydası olmayacak. Tıpkı hali hazırda Türkiye’nin hiçbir zenginliğinin yandaşlar dışında Türkiye’nin geriye kalanına herhangi bir faydası olmadığı gibi.

Dolayısıyla eğer gerçekten iktidar ve Erdoğan toplumu heyecanlandıracak bir müjde açıklamak, bir çözüm yolu sunmak istiyorsa bunun yolu çok basit. Öyle büyük keşifler yapmasına gerek yok. Türkiye’ye ekonomik olarak kazandıracak en büyük zenginlik ve müjde, hortumlanan kaynakların yeniden topluma sunulması olacak. Bu konuda toplumun beklediği bir müjdeler listesi var elbette. Bu ülkenin bir yurttaşı olarak benim Erdoğan’dan, iktidardan, Türkiye’nin geleceğini ve yarınını düşünen herkesten beklediğim müjdeler listesi şöyle:

• Türkiye bugün itibariyle savaş siyasetine, gerginlik ve çatışma politikasına son vermiştir. Irak, Libya, Suriye, Akdeniz’deki askerlerimiz eve geri dönüyor.

• Türkiye 100 yıldır süren ve 40 yıldır savaşa neden olan, Kürtlerin hak ve özgürlüklerinin gasp edilmesiyle başlayan sorunu çözmek için zaman kaybetmeden adım atacak. Eşit yurttaşlık, özgürlük ve demokrasi temelinde yeni bir anayasa ile bu sorun çözülecek.

• İnkar, asimilasyon, nefret söylemleri, kutuplaştırma siyaseti suç sayılacak, bunu yapan herkes toplumdan dışlanacak.

• İktidar ve yandaşlarının edindikleri haksız mülkler yeniden hazineye ve kamuya iade edilecek.

• Yargı üzerindeki siyasi vesayet kalkacak ve adil bir hukuk düzeni kurulacak.

• Rant, talan ve eşitsizlik yaratan, Türkiye toplumunu cendereye alan Cumhurbaşkanlığı Sistemi, Saray rejimi lağvedilecek, Kayyım düzeni bütün sonuçlarıyla birlikte ortadan kaldırılacak; halkın doğrudan temsiline dayanan demokratik bir parlamenter sistem kurulacak.

• İktidar ve yandaşlarının yurtdışında bulunan ve vergiden muaf olan paraları Türkiye’ye getirilecek.

• Kadına, doğaya, çevreye karşı suç işleyenler en ağır şekilde cezalandırılacak ve bunlara hiçbir şekilde müsamaha gösterilmeyecek.

Böyle bir liste açıklarsa Türkiye için gerçek bir müjde vermiş olur Erdoğan, gerisi lafı güzaf. "Doğalgaz bulundu mu, bulunacak mı, ne zaman çıkarılacak ne kadar çıkarılacak" tartışmalarına da gerek yok. Örneğin sadece bu listenin ilk maddesi uygulansa, Türkiye’ye hazır işlenmiş birkaç doğalgaz kaynağı kadar maddi fayda sağlayacak. Çünkü asıl doğal zenginliğimiz toplumsal barışımızdır.

Kenan Kırkaya

Kenan Kırkaya


Etiketler : Kenan Kırkaya,