Eskencidere yankıladı: İkizdere dünya mirasıdır

08 May 2021

Eskencidere Vadisi'nde yaşayan köylüler Ulaştırma bakanının sözlerine karşı seslerini yükseltti

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun kar hırsına kurban edilmek istenen ve kepçelerin kalbini kazdığı Eskencidere Vadisi'nde direnen köylüler için kullandığı "Devletimiz marjinal gruplara kesinlikle izin vermez" sözlerine tepki yükseldi.  

Doğa savunucuları sırayla şu sloganları vadide yankıladı:  "Yaşam alanlarımıza dokunmayın" "Nefes almak istiyoruz", "Suyuma dokunma", "Sularımızı kesmeyin", "Doğa talanına hayır", "Vadimizi yok eymeyin", "Taşocağı istemiyoruz", "Taş ocağina hayir diyerum", "Arıları yok etmeyin", "İkizdere dünya mirasıdır", "Bakan bütün marjinal grup burda", "Biz marjinal değiliz."  

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, katıldığı canlı yayında, İkizdere direnişi  için bir kanalda 7 Maysı'ta konuşurken "70 yıllık taş ocağı, altın araması gibi iddialar kesinlikle doğru değil. Devletimiz marjinal gruplara kesinlikle izin vermez. Bunu yapanlar devlet düşmanıdır" demişti.Köylülere karşı kameralı demir kapı

Bu arada halkın yıllardır insanlara yurt olan, ekmek olan alana girmesini önlemek için Cengiz İnşaat ve Jandarma demir kapı koydu. Kepçelerin kazı yaptığı alanın girişine konan demir kapıya doğru gelenleren bir kadın Jandarmanın nöbet tuttuğu kapıdan içeriye köylülerin girmesinin yasak olduğunu söyledi. Kadın "Her gün yeni bir olayla karşılaşıyoruz Bakın kesinlikle içeriye girmek yasak" dedi. Yine bir kadın "Gördüğünüz gibi kameralar takılıyor şu anda" diyor.

Video: Gençağa Karafazlı, Zeynep Baş 

RİZE


Etiketler : Eskencidere Vadisi, İşkencedere Vadisi,