Federe Kürdistan'da öğrencilerin eylemi devam ediyor

24 Kas 2021

Federe Kürdistan Bölgesi'nde eğitim koşulları ve öğrenim haklarının kısıtlanması nedeniyle başlayan öğrenci eylemleri yayılarak devam ediyor. Çok sayıda öğrencinin asayişin saldırılarından dolayı yaralandığı belirtildi
 

Federe Kürdistan Bölgesi'nin birçok kentinde üniversite öğrencileri, 2014’ten bu yana ödenmeyen bursları, kampus ve yurt koşullarının kötü olması ile öğrenim haklarının kısıtlanmasından ötürü 4 gündür sokaklarda. KDP ve YNK'li asayiş güçlerinin göz yaşartıcı gaz ve sert saldırısına rağmen sokağa inerek eylemlerini sürdüren binlerce öğrenci, talepleri karşılanana kadar sokaklarda olacaklarının vurgusunu yapıyor. 

Onlarca öğrenci gözaltına alındı

Hewler, Duhok, Süleymaniye, Halepçe, Kelar, Kıfri, Koye ve Raperin başta olmak üzere öğrencilerin başlattığı protesto eylemleri 4'üncü gününde de yayılarak devam ediyor. Şuana kadar onlarca öğrenci gözaltına alınırken, çok sayıda öğrencinin asayişin saldırılarından dolayı yaralandığı belirtildi. Sabah saatlerinde Süleymaniye’de toplanan yüzlerce öğrencinin Valiliğe doğru yürüyüşe geçtiği aktarıldı.

Kaynak: MA


Etiketler : Federe Kürdistan Bölgesi, Gözaltı, Irak Federe Kürdistan Bölgesi,