Gazete çalışanı Kurşun'un iddianamesi bir yıl sonra hazırlandı

14 Oca 2019

Kardeşiyle birlikte gözaltına alındıktan sonra tutuklanan KHK ile kapatılan Azadiya Welat Gazetesi çalışanı Çetin Kurşun'un iddianamesi yaklaşık bir yıl sonra hazırlandı. 7 Şubat'ta hakim karşısına çıkacak olan Kurşun, "ciwannews" adlı siteyi yönetmekle suçlanıyor.

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde 6 Şubat 2018 tarihinde, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Azadiya Welat Gazetesi çalışan Çetin Kurşun ve kardeşi Sedat Kurşun evlerine yapılan baskın sonucu gözaltına alınmıştı. 13 günlük gözaltı sürecinin ardından Çetin Kurşun çıkarıldığı mahkemece tutuklanırken, kardeşi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Yaklaşık bir yıldır Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan Çetin Kurşun ve kardeşi hakkında Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame, Mardin 2'inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. 12 sayfa şeklinde hazırlanan iddianamede, Kurşun kardeşlerin "Örgüt üyesi olmak" iddiasıyla cezalandırılmaları istendi.

İddianame sitede yayımlanan haberlerden ibaret

İddianamede, "ciwannews.news" adlı internet sitesine tescil yapılırken Sedat Kurşun'a ait kimlik bilgilerinin kullanıldığı ve sitenin Çetin Kurşun tarafından yönetildiği iddia edildi. Çetin Kurşun'un evine yapılan baskında bulunan hardiscte ise, site üzerinden yayınlanan haberlerin yedeklerinin bulunabileceği ileri sürüldü. İddianamenin büyük bölümünün, söz konusu sitede yayımlanmış haberlerden oluşması ise dikkat çekti.

Kurşun kardeşler, 7 Şubat tarihinde hakim karşısına çıkacak.

Kaynak: MA


Etiketler :