Gazete dağıtımcımıza darp: İzin ver kafasına sıkayım

28 May 2019

Gazete dağıtımcımız Hasan Ceyhan, Gayrettepe Metro çıkışında güvenlik ve polisler tarafından alındığı odada 1 saat boyunca darp edildi. 'Anneme, aileme hatta dinime kadar küfür ederek darp ettiler' diyerek olayı anlatan Ceyhan, bir güvenlik görevlisinin polise 'İzin ver kafasına sıkayım' dediğini belirtti.

Gazetemizin dağıtımcısı Hasan Ceyhan, bugün İstanbul Gayrettepe Metro çıkışında metro güvenlikçisi ile polisler tarafından darp edildi. Epilepsi hastası olan ve bu nedenle ara sıra baygınlık geçiren Ceyhan, Taksim’e gelmek için Yenikapı’da metroya bindiğini ancak metroda bayıldı.

1 saat boyunca darp

Gayrettepe Metro istasyonunda kendisine geldiğini belirten Ceyhan, buraya ambulans ekiplerinin geldiğini ve kendisine müdahale ettiğini söyledi. Sağlık ekiplerinden sonra yanına metro istasyonunun güvenlikçileri ile polislerin geldiğini dile getiren Ceyhan, şunları ifade etti: “Polis ekipleri çantamı falan karıştırdılar. İçinden Yeni Yaşam gazetesini gördüler. Bunun üzerine ambulans ekipleri ‘Hastaneye gidecek bir durum yok’ diyerek dışarı çıkıp hava almamı istediler. Tam dışarı çıkacağım sırada polisler beni çağırdı. Beni alıp metro istasyonunda bulunan güvenlik kulübesine götürdüler. Orada oturttular beni. Daha sonra bir polis geldi bir şey demeden yüzüme tokat attı. Ben de rahatsızlığım olduğu için ani bir refleksle karşılık verdim. Ondan sonra odada bulunan metro güvenlikçisi ve 2 polis bir saatten fazla beni darp etti.”

Dinine varana kadar küfür 

Darp edildiği sırada da polis ve metro istasyonunun güvenlikçilerinin kendisine sürekli hakaretler ettiğini dile getiren Ceyhan, şöyle devam etti: “Polisler sürekli bana ‘terörist, vatan haini, sizin kafanıza sıkacağız, Suriye’ye gidin, silah al dağa çık’ gibi sözler söyledi. Yine anneme kadar aileme hatta dinime kadar küfür ettiler. Yeni Yaşam gazetesinin yasaklı olduğunu söylediler. Gazetenin Kandil’in gazetesi olduğunu, gazetede çalışan kişilerin beni kandırdığını ve topladıkları paraları başka yerlerde yediğini söylediler. Telefonumu da kurcaladılar. Telefonda fotoğrafı bulunan bir arkadaşımın Kandil’in kadrosu olduğunu, kendisinin sürekli Gazi mahallesinde dolaştığını ve kendisini tanıdıklarını söylediler. Orada bulunan güvenlikçi ise polise, ‘Bunlar vatan hainidir. İzin ver kafasına sıkayım’ gibi şeyler söyledi.”

Şikayetçi olmasın diye baskı uyguladılar

Polislerin kendilerinden şikayetçi olmaması için kendisine zorla bir kağıt imzalattığını söyleyen Ceyhan, “Şikayetçi olmamam için bana baskı uyguladılar. ‘Terörle Mücadele Polisleri buraya geliyor. Üç harfliler geliyor’ diyerek beni korkutmaya, bunun üzerinden tehdit etmeye çalıştılar. Yine Selahattin Demirtaş’a da hakaret ettiler. En büyük teröristin Demirtaş olduğunu söylediler. Telefonumu kurcalayan bir polis sosyal medyada Can Dündar’ı takip ettiğimi gördü. Bana ‘bu karaktersizi neden takip ediyorsun. Bu vatan hainidir’ gibi sözler kullandılar” ifadelerini kullandı.

Ceyhan, polislerin kendisine zorla “şikayetçi olmayacağım” tarzında bir kağıt imzaladıktan sonra serbest bırakıldığını söyledi.

Hastaneye gidip rapor aldığını ifade eden ve kulak zarında patlama olduğunu belirten Ceyhan, polisler ve güvenlikçi hakkında şikayetçi olacağını belirtti.


Etiketler : Hakaret, Hasan Ceyhan, Darp,