Gençlik örgütleri: Çözüm kapitalizme karşı mücadelede

25 Eyl 2020

Gençlik örgütleri, Darıca’da intihar eden 18 yaşındaki Furkan Celep için eylem yaptı. Eylemde 'kapitalizmin gençliği geleceksizliğe mahkum ettiği, çözümün kapitalizme karşı mücadelede olduğu' belirtildi

Anarşist Gençlik, Devrimci Gençlik Birliği (DGB), Devrimci Gençlik Dernekleri, Gençliğin Devrimci Güçleri (DEV-GÜÇ), Devrimci Öğrenci Birliği (DÖB), Halkların Demokratik Kongresi (HDK) İstanbul Gençlik Meclisi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Gençlik Meclisi, Kaldıraç'lı Öğrenciler, Öğrenci İnisiyatifi, Öğrenci Faaliyeti ve Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF), Kocaeli'nin Darıca ilçesinde 18 yaşındaki Furkan Celep’in dün sosyal medyadan not paylaşarak intihar etmesi üzerine açıklama yaptı.

Kadıköy ilçesinde bulunan Beşiktaş İskelesi önünde gerçekleştirilen açıklamaya çok sayıda genç katıldı.

Gençlik örgütleri adına açıklama yapan Devrimci Gençlik Birliği (DGB) üyesi Meltem Güç, Celep’in intihar etmeden önce yazdığı mektupta "bir araba, ev veya herhangi bir şey uğruna yıllarımı harcamak istemiyorum” sözlerini hatırlatarak, kapitalist sistemin yurttaşlara geleceksizlik dışında bir şey vaat etmediğini dile getirdi.

Celep, “Bugün Türkiye'de her gün ortalama 9 kişi intihar ediyor. Yani her gün 9 kişi, bu sistemin yarattığı açlık, yoksulluk, işsizlik, yalnızlık ve çaresiz hissetme gibi nedenlerle yaşamlarına son vermeyi bir çıkış yolu olarak görüyor” diye belirtti.

Celep ve diğer arkadaşlarının yaşadıkları sorunların toplumsal sorunlar olduğunun altını çizen Güç, “Dolayısıyla yalnız ve bireysel çabalarla ya da intihar edilerek hiçbir sonuç elde edilemiyor. Ancak bizlere dayatılan geleceksizliğe karşı çaresiz ve yalnız değiliz. Kurtuluş, aynı sorunları yaşayan milyonların bir araya gelmesindedir. Çözüm, her yanı çürümüş kapitalist düzene karşı mücadeleyi yükseltmekten geçmektedir. Sibel’in, Hakan’ın, Furkan’ın ve adını bilmediğimiz nice arkadaşımızın katili olan kapitalist düzene karşı birlik olalım hesap soralım” şeklinde konuştu.

Açıklama sloganlar eşliğinde son buldu.

İSTANBUL


Etiketler : furkan celep,