Gerekçe güvenlik

15 Eyl 2021

Vahap Işıklı

Temmuz sonu başlayan, günlerce süren orman yangınları sonrasında -kim yaktı- falan derken, Kürtler üzerinden bir linç kampanyası geliştirildi, sonrasında Afganistan’dan gelen mülteciler gündem olunca ibre ırkçılığa döndü.

Doğa savunucuları, yaşanılanların bir rant yangını olduğunu ortaya atarken, maden arama alanı ilanları bu iddiayı destekler nitelikteydi. Öte taraftan NASA’nın attığı verilere bakınca Akdeniz havzasındaki tüm ülkelerde yangın yaşandığı gerçeğini ortaya çıkardı. Doğrusu her şey mümkün ve bunlar tartışıla dururken, Akdeniz ekosisteminden bihaber yetkililer tarafından fidan kampanyası başlatılacağı duyuruldu. Oysaki Akdeniz bitki örtüsü ağaçlarının bir yangın sonrası insan müdahalesine gerek kalmadan kendini daha çabuk yenileyeceği bilinirken, yeni fidanların alışma süreci belki yıllar sürecek veya hiç yeşermeyecek.

Ve bugün Manavgat’ta yanan ormanların yerine tohumlar yeşermeye başladı bile. 

Orman yangınları sürerken, geçen bir yasal düzenleme ile ormanların -kamu yararı- denilerek turizm alanlarına açılacağı ve aynı alanlarda “ÇED gerekli değildir” denilerek, hızla bir talan amaçlanmaktadır. Yaşanan yangınların hâlâ külü havadan boşanmamışken, Akbelen’de ağaç kesimi başladı. 

Ve talanın kılıfları değişmektedir, -kamu yararı- yerini -güvenlik gerekçesine- bırakmaktadır.

Güvenlik korucuları eliyle kesilenlere gelirsek; Şırnak, Cudi dağında bir buçuk yıldan fazladır günlük 450 ton ağaç kesiliyor, Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 140 stadyumluk alanda ağaç kesimi sürüyor, yine Şırnak’ta Namaz dağında günlük 150 ton kadar ağaç kesimi var.

Mesele: “güvenlik”

Dersim’in Hozat ilçesinde askeri operasyon sonrası başlayan yangın günlerce sürerken, halkın müdahalesine izin verilmiyor. Dersim’den Cudi’ye, Lice’ye, Şemdinli’ye yıllardır değişmeyen gerekçe -güvenlik- ve yine aynı gerekçeden ötürü halkın müdahalesine izin verilmiyor.

Ve birkaç gün öncesinde Bingöl’ün Karlıova ilçesinin Kızılağaç köyünden Meşeli Mezrası’na kadar Karacehennem ormanlarının da bir kısmını içine alan alanda 50 futbol sahası kadar bir ormanlık alanda “güvenlik gerekçesi”  denilerek ağaçların kesileceği kararı alındı. 

Bir tarafta yükselen oteller, rezidanslar, öte tarafta karakollar, kalekollar…

Karikatür dergisi Leman’ın kapağına konu olan orman yangınları meselesi ülkedeki bakışın özetini sunarken; Marmaris’te “ciğerler”, Ovacık’ta “diğerlerimiz yanıyor…” 

Vahap Işıklı

Vahap Işıklı


Etiketler : Vahap Işıklı,