Gergerlioğlu konuştu; Meclis Başkanı Şentop salonu terk etti

27 Eki 2021

Plan ve Bütçe Komisyonu’nda HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, hukuksuzca tutuklanmasına dair söz aldığı sırada Meclis Başkanı Mustafa Şentop, salonu terk etti

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen 2022 Yılı Merkezi Bütçe Kanun Teklifi’ndeki Meclis bütçesine dair söz alan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, milletvekilliğinin düşürülmesinde yaşanan hukuksuzluklara değindi.

'Anayasa hukukçuları uyarı yapmıştı'

Meclis Başkanı Mustafa Şentop’u eleştiren Gergerlioğlu, “Meclis Başkanı milletvekilinin dokunulmazlığını, halkın iradesini korur ama siz öyle yapmadınız. Karşınızdayım. Sizin yanlış kararınızla vekilliği düşürülen, cezaevine atılan ben döndüm ve yine karşınızdayım. Eğer siz bunun muhasebesini yapmışsanız bir şeyler söylersiniz. Özür dileyecekseniz, dilersiniz. Milletvekilinin dokunulmazlığını korumadınız, halkın iradesini ayaklar altına aldınız, siz Anayasa’yı değil AKP-MHP iktidarının sözünü dinlediniz, oysa size Anayasa hukukçuları çok uyarı yapmıştı” dedi.

'Sahte bir tutanak ile attırdınız'

Adalet nöbeti sırasında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin talimatıyla sabah namazı vakti apar topar 158 polisle Meclis’ten atıldığını dile getiren Gergerlioğlu, “Sayın Başkan lütfen dinleyin beni. 158 tane polis çağırarak beni attırdınız ve nasıl? Sahte bir tutanak ile attırdınız. Sahte bir tutanakla attırdınız dinleyin. Söz bende, söz milletin vekilinde, söz milletin vekilinde dinleyeceksiniz, yerinize oturun dinleyin lütfen. Bakın siz milletin vekilini içeri attıran bir insansınız ve sahte bir tutanakla. 10 tane polisin sahte bir tutanağı ile attırdınız, bakın 10 tane polis güya illegal bir slogan attığımı söyleyerek bir tutanağa imza attılar daha sonra sabah namazı vaktinden sonra ben karakola gittim 1 saat içinde o sahte tutanağınızın ne kadar yanlış olduğu ortaya çıkar. Ayıptır, utanın ayağa kalkıp bana itiraz ediyorsunuz, yazıktır” şeklinde konuştu.

Şentop, salonu terk etti

Meclis Başkanı Şentop, Gergerlioğlu’nun konuşması sırasında itiraz etti. Şentop ayağa kalkarak, salonu terk etti. Bu sırada komisyon başkanı ara verdiğini söyledi. Gergerlioğlu, Şentop’un salonu terk etmesine şu sözlerle tepki gösterdi: “Beni 96 gün konuşturmadınız, zindana attınız, bırakın 2 dakika konuşayım. El insaf diyorum size. Benim lütfen sesimi kısmayın, zaten sözümü çok kıstınız. Bakın koca Meclis Başkanı benim dediklerime tahammül edemiyor bu büyük bir skandaldır. Siz protokolde 2. Sıradasınız, siz MHP’li Devlet Bahçeli’nin sözünü dinleyecek adam değilsiniz, protokolde 2. Sırada olan birisi nasıl böyle bir skandala imza atar ayıptır yazıktır. Daha sonra utanmadan bana FETÖ taktiği diye utanmazca bir laf ettiniz, yazıktır günahtır. Aradan sonra da devam ederim, sözlerime tahammül edemiyorsunuz, ayıptır, yazıktır, utanın. İki dakika beni dinlemedin ama 96 gün beni zindana atmayı iyi bildin Sayın Şentop. Neden kaçıyorsun? Neden sözleri dinlemiyorsun? Güya Meclis Başkanı’sın değil mi? Boş yere benim vekilliğimi düşürüp zindana attın.”

Kaynak: MA

 


Etiketler : Bütçe, Ömer Faruk Gergerlioğlu, Plan ve Bütçe Komisyonu,