Gözler yerel seçimlerde

01 Tem 2018

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tıpkı genel seçimde olduğu gibi ekonomik ve siyasi kriz dalgası büyümeden yerel seçime gitmek istediği belirtiliyor

AKP’nin önceki günlerde yapılan MKYK toplantısında, Seçim İşleri Başkanlığı ve Seçim Koordinasyon Merkezi, seçimlerde partinin aldığı oy oranlarına ilişkin rakamsal döküm sundu. Oy kaybedilen ve oyların arttırıldığı illere ilişkin değerlendirme yapıldı. Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Haziran seçimlerinde AKP’nin oy kaybetmesinden rahatsız olduğu belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “hazır seçim atmosferi varken, yerel seçimlere hazırlanacağız” dediği belirtilirken, Tarım Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba da yerel seçimlerin kasım 2018’e alınmasından yana olduğunu açıkladı.

Sonuçlar memnun etmedi

Türkiye genel seçimleri geride bırakırken, bu kez yeni bir seçim atmosferine giriyor. AKP ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomik ve siyasi krizin ağır yansımalarından önce yerel seçimleri yapmak istediği belirtiliyor. Yüzde 41 oy alarak 8 puan düşüş gösteren AKP’nin yerel seçimde daha büyük bir hezimet yaşamamak için yerel seçimleri öne almak istediği belirtiliyor. AKP’nin önceki günlerde yapılan MKYK toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Seçimlerde verilen mesajı iyi değerlendirip yolumuza devam edeceğiz. Seçim atmosferinden çıktık diye durmayacağız, tam tersine hazır seçim atmosferi varken, yerel seçimlere hazırlanacağız. Hızla yerel seçimlere odaklanacağız. 24 Haziran seçimlerinde sandıktan çıkan mesajın gereğini yapıp yerel seçimlere gideceğiz. Kongreyi de o yüzden erkene alıyoruz zaten” dediği öğrenildi.

MHP ile çalışacak

Bazı siyasiler, yerel seçimlerin Ekim-Kasım 2018’e kaydırılıp, 4-5 ay sonra yapılacağını iddia ediyor. Bunun için muhalefetin de desteğiyle anayasa değişikliği gerekiyor. Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Yolumuza Cumhur İttifakı ile devam edeceğiz. İki partinin işbirliği devam edecek. Arkadaşlarımız konuşmalarına ve tavırlarına dikkat etsinler. MHP’yi kıracak söz ve davranışlardan uzak dursunlar” dediği belirtiliyor.

HABER MERKEZİ


Etiketler :