Guernica 37'den 22 üst düzey Suudi ve BAE'li isme insanlık suçu suçlaması: İngiltere'den gözaltı istendi

21 Eki 2021

Suudi Arabistan ve BAE'nin Yemen'deki savaş suçları nedeniyle Londra'da Kraliyet Savcılığı'na şikayet dilekçesi sundu

İngiltere'de bir grup insan hakları avukatı, Yemen'de 2015'ten bu yana işlenen savaş suçları nedeniyle Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) üst düzey yetkililerini Londra polisine şikayet etti.

Al Jazeera'da yer alan habere göre İngiltere'de Londra merkezli avukatlık ofisi Guernica 37'nin avukatları, Suudi Arabistan ve BAE'nin Yemen'de savaş suçuna karşıtığını belirterek bu ülkeleri Londra polis teşkilatı ve Kraliyet Savcılığı'na başvurdu.

Guernica 37, 22 üst düzey Suudi ve BAE'li bakan ve askeri yetkilinin insanlığa karşı suçlara karıştığını kaydeti.

Gözaltı istendi

Dilekçede, adı geçenlerin Birleşik Krallık'a girdikten hemen sonra gözaltına alınmasını talep ediyor. Guernica 37 grubundan Toby Cadman, açıklamasında "En çirkin suçlardan bahsediyoruz ve bunlara karşı herhangi bir dokunulmazlık sunulmasını beklemiyoruz" ifadelerini kullandı.

Avukatlar şikayetlerinde; 2018'de Yemen'in kuzeyinde bir okul otobüsüne düzenlenen ve en az 26 çocuğun ölümüne neden olan hava saldırısı, 2016'da başkent Sana'da bir cenazeye düzenlenen ve 140 kişinin ölümüne neden olan bombardıman ve Kolombiylı paralı askerler tarafından Yemen'in güneyindeki sivillere uygulanan işkence ve cinayetler olmak üzere 3 ayrı hadiseye işaret etti. 

Husi hareketi başkent Sana ve çevresini ele geçirince Suudi destekli hükümet düşmüştü. ABD desteğiyle Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) öncülüğündeki koalisyon İran destekli Husilere 2015'te savaş açtı. 2015'ten bu yana hava ve karadan Yemen'e yönelik askeri operasyonlar sürüyor. Suudi yönetim yeniden Yemen'de Sünni bir yönetim kurmaya çalışıyor.

LONDRA


Etiketler : Yemen,