Güney Kore'de binlerce işçi hakları için sokaktaydı

21 Eki 2021

Güney Kore'de on binlerce işçi Squid Game temalı kıyafetlerle eylem yaparak; iyi çalışma koşulları ve asgari ücret zammı istedi

Güney Kore’de on binlerce işçi, çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebiyle greve gitti. Sokağa çıkan işçiler, Netflix’in rekor kıran dizisi Squid Game’i hatırlatarak ülkede büyük bir kesimin gelir eşitsizliği nedeniyle geçinme sorunları yaşadığını vurguladı.

Squid Game’de borç içindeki kişiler para ödülü için ölümcül çocuk oyunları oynarken, protestoya katılan bazı işçiler de dizideki kostümleri giyinerek, yaşamlarındaki benzerliğe vurgu yaptı.

80 bin üye

Güney Kore’nin 13 farklı kentindeki Güney Kore Sendikalar Konfederasyonu’nun yaklaşık 80 bin üyesi greve gitti. Göstericiler hükümete düzensiz işçiler için daha iyi çalışma koşulları sağlama ve asgari ücret zam yapma çağrısında bulundu.

Yalnızca başkent Seul’de 27 bin kişi protesto için toplandı. 12 bin polis, mitinglerin çoğunun gerçekleştiği Gwanghwamun Plaza ve çevresinde görevlendirildi.

Dizideki gibi yaşam mücadelesi...

Sendika işçilerinden biri, “Squid Game” dizisindeki gibi ülkenin çoğunluğunun gelir eşitsizliği nedeniyle hayatta kalma mücadelesi verdiğini söyledi.

Bununla birlikte, Eylül ayının ortasında bir online yayın platformunda gösterime giren dizide milyar won kazanmak için çocuk oyunları oynamaya davet edilen 456 yetişkine odaklanıyor. Oyunları kazanmak için ölümü göze alan oyunculardan yalnızca biri hayatta kalıyor.

International’da yayınlanan bir makaleye göre ise, Güney Kore’de işçiler haftada ortalama 55,6 saat çalışıyor. Bu durum, OECD üye ülkelerindeki ortalama haftalık çalışma saatinin (32.8) sayısından daha yüksek.

2009 yılında iflas koruması için başvuruda bulunurken binlerce çalışanı işten çıkaran Güney Koreli Ssangyong Motors’da eski bir işçi olan Lee Chang-keun, ABC News’e verdiği demeçte, “Bazı sahneleri izlemek çok zordu. Squid Game’de, işten çıkarıldıktan sonra hayatta kalmak için çabalayan, kızarmış tavuk lokantalarını işletmek için mücadele eden veya ‘daeri’* sürücüleri olarak çalışan karakterleri görüyorsunuz. Bu bana geçim sıkıntısı nedeniyle hayatına son veren iş arkadaşlarımı hatırlattı” diye konuştu.

*Daeri: Sürücülerin sarhoş insanları kendi arabalarıyla eve götürdüğü araç kiralama hizmeti.

Seul'de mitingler yasaklandı

Öte yandan, Reuters’ın haberine göre miting, tam olarak aşılanmış yalnızca sekiz kişiye kadar toplanmasına izin veren ülkenin katı sosyal mesafe kurallarını açıkça ihlal etti. Şehrin sıkı sosyal mesafe önlemleri kapsamında Seul’de ve büyük Seul bölgesinde tüm mitingler yasaklandı.

Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ayrıca, sendika çalışanlarını Covid-19’un yayılmasını önlemek için bir araya gelmemeye teşvik etti.

SEUL

 


Etiketler : squid game, Güney Kore işçi yürüyüşü,