Havai fişek fabrikasındaki patlamaya ilişkin dava görülüyor

10 Haz 2021

Hendek'te 7 kişinin hayatını kaybettiği 127 kişinin de yaralandığı patlamaya ilişkin dava bugün görülüyor. Patlamada oğlunu kaybeden bir yurttaş isyan etti: Oğlumu 18 kemik aldım. Allahsız kitapsızsınız hepiniz.

Sakarya'nın Hendek ilçesinde 3 Temmuz 2020 tarihinde 7 kişinin hayatını kaybettiği, 127 kişinin de yaralandığı havai fişek fabrikasının patlamasına ilişkin aralarında fabrika sahiplerinin de bulunduğu 5'i tutuklu 7 sanığın yargılanması bugün başladı. 

Patlamada oğlu Halis Yılmaz'ı kaybeden Muammer Yılmaz: "Üç beş kodaman daha fazla para kazanacak diye oğlumu 18 kemik aldım. Allahsız kitapsızsınız hepiniz" diyerek mahkeme önünde tepki gösterdi

Ne olmuştu?

Sakarya'nın Hendek ilçesi Yukarıçalıca mevkisinde yaklaşık 15 dönüm üzerine kurulu havai fişek fabrikasında 3 Temmuz  günü meydana gelen patlamada 7 kişi hayatını kaybetmiş, 127 kişi yaralanmıştı.

Patlamaya ilişkin gözaltına alınan aralarında fabrika sahibinin de bulunduğu 5 şüpheli tutuklanmış, bir zanlı ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. 

Yapılar ruhsatsız olarak inşa edilmiş

Patlamaya ilişkin hazırlanan iddianamede, fabrika içerisinde bulunan yapıların mevzuata aykırı ruhsatsız olarak inşa edildiği, bu bölümde yer alan depolar ve binalar içerisinde bulunması gerekenden çok fazla miktarda üretim malzemesi ve ham madde bulundurulduğu, bu durumun patlamanın çevreye olan etkisini artırdığı ve patlamanın büyük ve yıkıcı olmasına neden olduğu belirtildi.

İddianamede, mevzuat gereği depolar arasındaki gerekli mesafenin ve depo olarak kullanılan yapıların etrafında yer alması gereken sütre duvarların bulunmamasının ilk patlamanın diğer bölümlere de sırasıyla sirayet etmesine neden olduğu kaydedildi.

Bu kadar tehlikeli bir faaliyetin yürütüldüğü fabrikada mevzuat hükümlerine uygun bir toplanma alanının ve sığınağın bulunmadığı aktarılan iddianamede, bunun ölü ve yaralı sayısını artırıcı bir etki yarattığı vurgulandı.

İşçilere baskı

Binaların elektrik bağlantılarının da özensiz yapıldığının ifade edildiği iddianamede, işçilere daha fazla iş çıkarılması için baskı yapıldığı da yer aldı.

Güncelleniyor...  


Etiketler : Sakarya havai fişek fabrikası,