HDP Kürt partileri ile bir araya geldi: Kürdistani ittifak kalıcı olacak

24 Eki 2020

HDP Kürt partilerinin temsilcileriyle Diyarbakır’da bir araya geldi. Toplantı sonrası açıklama yapan Mithat Sancar, 'Kürdistani Seçim İttifakı kalıcı hale gelecek' dedi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ile HDP milletvekilleri Meral Danış Beştaş, İmam Taşçıer, Alican Önlü, Nusrettin Maçin, Nejdet İpekyüz, Yenişehir ilçesinde bulunan New Garden Hotel’de Kürt partilerinin temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantıya Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır, Devrimci Demokrat Kürt Derneği (DDKD), İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA), Kürdistan Komünist Partisi (KKP), Kürt Demokratlar Platformu (PDK-Bakur), Kürdistan Demokrat Partisi-Türkiye (PDK-T) ve Azadî Partisi temsilcileri katıldı.

Basına kapalı bir şekilde gerçekleştirilen toplantı sonrası açıklama yapıldı. Açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Kürdistani Seçim İttifakı'nda yer alan partiler ile kurdukları platformu kalıcı hale getirme kararı aldıklarını söyledi.

Açıklamada konuşan KDP-T Genel Başkanı Mehmet Emin Kardaş, ulusal siyaset hattının kalıcı hale gelmesi için bir araya geldiklerini belirterek, “Bu toplantının Kürdistan’da kalıcı bir siyaset haline gelmesini umut ediyoruz. Dünyada var olan ‘Kürtler birlik olamaz’ algılarını kıracağız. Bir birimizi tanıdıkça, bir birimize daha çok ısınıyoruz. Kürdistan halkına güzel müjdeler vereceğiz: Birlik hattını oluşturuyoruz. Kürdistani güçler ve oluşumlar bir arada, siyasette ulusal birliği yükseltiyoruz” dedi.

Sancar: Görüş birliği oluştu

Toplantıya dair görüşlerini açıklayan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar'ın konuşması ise şu şekilde:

“Bugün burada Kürdistani İttifak partileriyle bir araya geldik. HDP olarak Diyarbakır’da gerçekleştirdiğimiz ziyarete, buradaki programlar çerçevesinde böyle bir buluşmayı arzu etmiş ve dilekte bulunmuştuk. Sağolsun arkadaşlar toplantıyı organize ettiler, çok yapıcı ve verimli bir buluşma oldu bizler açısından. Pek çok konuda tüm açıklığıyla konuşma fırsatı bulduk. Bu görüşmeden bazı somut kararlar alma memnuniyetiyle ayrılıyoruz. Biraz önce sevgili Mehmet Emin kardeşimin de belirttiği gibi öncelikle seçime dönük bir ittifak olarak ortaya çıkan platformun, bundan böyle kalıcı hale gelmesi için çalışmaların yoğunlaştırılması konusunda görüş birliği oluştu.

Başlangıç olarak görüyoruz

Esasen seçimlerden sonra bu yönde görüşmeler yapılmıştı ama ilk defa bugün Kürdistani İttifak’ın kalıcı hale gelmesi açıkça ve somut bir şekilde konuşuldu. Ve ilk adım bugün atılmış oldu. Kürdistani İttifakı kalıcı hale getirmek amacıyla somut çalışmalar yapılmasına dönük karar bu toplantıdan çıktı. Bugünkü toplantıyı bu yönde bir başlangıç olarak görüyoruz. Bundan sonraki toplantının tarihini mevcut sekreterya belirleyecek, o toplantıda bugün alınan karar gündemin tek maddesi olacak ve bu madde etrafında, bu gündem etrafında somut çalışmalar yapılacak. Elbette büyük önem verdiğimizi tekrar söylemeye bile gerek görmüyorum.

Çalışmalar somutlaşacak

Kürdistani ittifak partilerine, bize yönelik saldırı ve baskılar karşısında bizlere verdikleri destek ve dayanışma mesajları için de teşekkür ettik. Bu destek ve dayanışmalarının da büyüyerek devam edeceğini dile getirmelerinden büyük mutluluk duyduk. Bundan şüphemiz yoktu. Burada bir kez daha yüz yüze bu durumu da görüştük ve bu şekilde teyit ettik. Bundan da elbette memnuniyet duyuyoruz. Pek çok konuda çalışmalar somutlaşarak ve sağlamlaşarak ilerleyecektir. Önümüzdeki yol, bu yoldur. Bu yol da hepimiz için iyi bir yoldur. Yolumuzun açık olduğunu görüyoruz, buna inanıyoruz. Bütün arkadaşlara buradan bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

Açıklamanın ardından HDP Eş Genel Başkanı Sancar, DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, DBP Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır, HDP milletvekilleri ile Kürt partilerinin temsilcileri, esnafları ziyaret etmek üzere Sur ilçesine geçti ve halk ile buluştu

HABER MERKEZİ


Etiketler : Kürt partileri, DBP, hdp,