HDP'den Meclis'e önerge: Kaçıncı patlamadan sonra anlayacaksınız?

05 Tem 2020

HDP’li vekil Garo Paylan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanına  '13 yılda 7 patlama gerçekleşen bir şirketin, işçi çalıştırmasına nasıl izin veriyorsunuz?' diye sordu


Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Sakarya’nın Hendek ilçesinde bulunan Coşkun Havai Fişek Fabrikası’nda gerçekleşen patlamaya dair soru önergesi verdi.  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması istemiyle verilen önergede, “Patlama sonrasında halk sağlığını ve ekolojik yaşamı tehdit edecek yoğunlukta zehirli kimyasal gazlar yayılmıştır” denildi.  Önergede ayrıca aynı fabrikada son 13 yılda yedi farklı patlamanın yaşandığı bilgisi de verildi.


 Paylan konu bağlamında şu soruları sordu:


 “* Fabrikasında 13 yılda 7 patlama gerçekleşen bir şirketin, işçi çalıştırmasına nasıl izin veriyorsunuz?


*Bu fabrikada, bugüne kadar gerçekleşen patlamalar sonucunda kaç işçi yaralanmış, kaç işçi yaşamını yitirmiştir?


*Kurulduğu günden bu yana defalarca patlama meydana gelen Coşkunlar Piroteknik Kimya Sanayi Havai Fişek Tic. Ltd. Şirketi’ne ait fabrikanın, her patlama sonrasında farklı isimle, farklı yerlerde faaliyetine devam ettiği iddiaları doğru mudur?


*’Göstermelik’ iş güvenliği sisteminin, iş cinayetlerine neden olduğunu kaçıncı patlamadan sonra anlayacaksınız?


*Çalışma Bakanı olarak, iş cinayetlerinde ‘Avrupa’da birinci, dünyada üçüncü’ sırada olmamızdan kendinizi sorumlu hissetmiyor musunuz?


*İş cinayetlerinin sorumluluğunu alıp, istifa edecek misiniz?”


HABER MERKEZİ


Etiketler : Sakarya, hdp,