HDP'li vekillerden baskın protestosu: İktidar bölücü arıyorsa kendi içine baksın

16 Tem 2018

HDP İstanbul İl Örgütü, Sancaktepe ilçe binasına yapılan baskını protesto etti. HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, "Türkiye’yi iki kutba ayıranlar HDP değildir. İktidar bölücü arıyorsa kendi içine baksın" diyerek HDP üzerindeki baskıların biran önce son bulması gerektiğini söyledi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sancaktepe İlçe Örgütü’ne dün öğlen saatlerinde polis tarafından baskın düzenlendi. Baskında ilçe eşbaşkanları, İstanbul İl yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 16 kişi gözaltına alındı. Irkçı yazıların yazıldığı ve kapıların kırılarak ortalığın dağıtıldığı baskın ile ilgili ilçe binası önünde HDP İstanbul Milletvekilleri Ali Kenanoğlu ve Erol Katırcıoğlu, İstanbul İl Eşbaşkanı Esengül Demir ve yurttaşların katılımı ile basın açıklaması düzenlendi. Polis ilçe binası önünde yoğun önlem aldı.

HDP, Türkiye’nin üçüncü büyük partisidir

Açıklamada ilk olarak konuşan HDP İstanbul İl Eşbaşlanı Esengül Demir, baskı ve tutuklamalar ile HDP’yi yıldıramayacaklarını belirterek, “16 arkadaşımız ters kelepçe takılarak işkence ile gözaltına alınmıştır. Nefret, ırkçılık ve devlet gücünü temsil eden yazılar yazılmıştır. Bütün bunlar HDP’nin politikalarına geri adım attıracak yöntemler değildir” dedi. AKP’nin seçim vaadinde OHAL’in kaldırılmak olduğunu hatırlatan Demir, “Yeni bir Türkiye vaadinde bulunan AKP, 24 Haziran seçimlerinin hemen ardından ilçe binamıza yönelik yaptığı operasyon kabul edilemez. HDP, Türkiye’nin üçüncü büyük partisidir. Bütün engellemelere rağmen 24 Haziran seçimlerinde parlamentoya girmeyi başarmış bir partiyi etkisizleştirmeye çalışanlar başarılı olamayacaklar. HDP ile uğraşanlar 30 yıl boyunca yan yana yürüdükleri, beraber fotoğraf çektirdikleri, Adnan Hoca dedikleri hokkabazdan hesap sormalılar” diyerek tepki gösterdi.

Tüm halkları kucaklayan bir parti konumundadır

Ardından söz alan HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu da Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenerek, “Sayın Erdoğan, 15 Temmuz anmasında demokrasi zaferi elde edildiğini söylüyor. Demokrasi zaferi HDP ilçe binalarını basarak mı elde ediliyor? Sayın Süleyman Soylu da geçmişinde isminde demokrasi geçen bir partinin başkanıydı. İçişleri Bakanı olduğundan bu yana geçmişi ile pratikleri arasında çelişen bir yaşamı söz konusu. HDP Türkiye’nin üçüncü büyük partisidir. Tüm halkları kucaklayan bir parti konumundadır. Türkiye’yi iki kutba ayıranlar HDP değildir. İktidar bölücü arıyorsa kendi içine baksın. HDP üzerinde yapılan bu baskılar biran önce son bulmalıdır” diye belirtti. Katırcıoğlu gözaltında tutulanların derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

HABER MERKEZİ 


Etiketler : HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, HDP İstanbul İl Eşbaşlanı Esengül Demir, Ohal,