HDP’nin 9'uncu kuruluş yıldönümü birçok yerde coşkuyla kutlandı

15 Eki 2021

HDP’nin 9’uncu kuruluş yıldönümü nedeniyle çok sayıda ilde kutlamalar gerçekleştirildi

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 9’uncu kuruluş yıldönümü çok sayıda ilde coşkuyla kutlandı. Hakkari, Şırnak başta olmak üzere pek çok ilde kutlamalar çeşitli etkinlik ve açıklamalar eşliğinde gerçekleştirildi.

Urfa

HDP Urfa İl Örgütü, partinin 9’uncu kuruluş yıldönümünü kutladı. Parti binasında yapılan kutlamaya kentteki sivil toplum örgütü temsilcilerinin yanı sıra onlarca yurttaş katıldı. Kutlamanın açılış konuşmasını yapan HDP Urfa İl Eşbaşkanı Ziya Çalışkan, zorluklarla bugüne geldiklerini belirterek, “Bu yılları alnımız ak bir şekilde geçirdik. Geleceğe umut bıraktık. Bu 9 yıl sadece 9 yıllık bir mücadele değil. Geleceğe umut bıraktık” dedi. Ardından HDP’nin 9 yıllık mücadelesine dair sinevizyon gösterimi yapıldı. HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü ise parti olarak 9 yılı direnerek geçirdiklerini söyledi. Kutlama, müzikler eşliğinde çekilen halaylarla son buldu.

Hakkari

HDP’nin 9’uncu kuruluş yıldönümü Hakkari İl Örgütü tarafından düzenlenen etkinlik ile kutlandı. Kutlamada konuşan HDP İl Eşbaşkanı Lokman Özdemir, “Partimizin önünü kesmeye çalıştılar ama başaramadılar. HDP gittikçe büyümeye devam ediyor” dedi. Kutlamaların en renkli geçtiği ilçe ise Yüksekova oldu. Yüksekova’da yapılan kutlamalara ise, HDP Hakkari milletvekilli Sait Dede, yerine Kayyum atanan Yüksekova Belediyesi Eşbaşkanı İrfan Sarı, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Hakkari üyesi avukatlar, İnsan Hakları Derneği (İHD) Hakkari şube yöneticileri, Barış Anneleri Meclisi ve yüzlerce yurttaş katıldı. Kutlama programında konuşan HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede, “15 Ekim sadece partimizin kuruluşu değildir, Türkiye'yi 2 kutup arasına sıkıştırılmak isteyen iktidarların halklara çıkmaz olarak dayattığı sistemin yerle bir ediliş günüdür” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından programda  Halkın Emek Partisi (HEP)’ten HDP’ye geçen süreci anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı. Kutlama çekilen halaylarla son buldu.

Şırnak

HDP Cizre İlçe Örgütü, partilerinin 9’uncu kuruluş yıl dönümünü parti binalarının önünde büyük bir coşkuyla kutladı. Şölene Barış Anneleri İnisiyatifi, HDP Şırnak Milletvekilleri Nuran İmir, Hüseyin Kaçmaz, Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri yanı sıra yüzlerce yurttaş katıldı. Şölen alanı da HDP'nin rengarenk bayraklarıyla donatılırken, yurttaşlar da giydikleri ulusal kıyafetleriyle alanı renk cümbüşüne çevirdi.

Coşkulu kutlama

Yüzlerce çevik kuvvet polisi ve onlarca zırhlı aracın yığdırıldığı alanı dolduran yurttaşlar, çalınan müzikler eşliğinde halaya durdu. Şölende halaya duran yurttaşlar, alkış ve zılgıtlarla coşkulu bir şekilde partilerinin kuruluşunu kutladı. Kısa bir açıklama yapan HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir, polisin şölen alanı etrafında oluşturduğu barikatı işaret ederek, bu barikatın halkı durduramayacağını söyledi. Demokrasi ve özgürlük mücadelesinde Botan’ın öncü olduğunu belirten İmir, halkın HDP’yi sokaklarda sahiplendiğini ifade etti. Şölen çekilen halaylar ve atılan zılgıtlarla sona erdi.

Mersin

HDP Mersin İl Örgütü, partilerinin 9’uncu kuruluş yıldönümüne ilişkin etkinlik düzenledi. Gün boyu kentteki sivil toplum örgütleri, siyasi parti, Mersin Emek ve Demokrasi Platformu temsilcileri, kadın kurumları yanı sıra çok sayıda kurum ile dernek temsilcisi il binasına gelerek dayanışma ziyaretinde bulundu. Ziyaretçileri, HDP İl Eşbaşkanları Mehmet Alış ve Gülbahar Şöfer ile parti yöneticileri karşıladı.

Batman 

HDP Batman İl Örgütü, HDP’nin 9'uncu kuruluşunu kentteki bir düğün salonunda gerçekleştirdiği etkinlikle kutladı. Etkinliğe HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, Batman Milletvekilli Necdet İpekyüz, görevden uzaklaştırılarak yerine kayyım atanan Batman Belediyesi Eş Başkanları Mehmet Demir ve Songül Korkmaz, TJA aktivistleri, MEBYA-DER, TUHAD-FED, Barış Anneleri Meclisi Ari-Der, Kozluk Belediyesi Eşbaşkanı Nazime Avcı,  Bekirhan Belediyesi Eşbaşkanı Gülistan Sönük, HDP İl, ilçe ve belde yöneticileri, partililer katıldı.  Etkinlik saygı duruşunun ardından başladı. Saygı duruşu ile başlayan programda HDP Batman İl Örgütü Eşbaşkanları Ömer Kulpu ile Fatma Ablay kısa bir konuşma yaparak davetlilere teşekkürlerini sundu. Yapılan konuşmalarının ardından pasta kesilirken, program Kolektifa Ritmên Azad Grubu'nun söylediği şarkılar eşliğinde çekilen halaylarla son buldu.

Mardin

HDP'nin 9'uncu yaşı kutlamaları kapsamında Mardin'de gerçekleştirilen kutlamalar Kızıltepe ilçesinde yapıldı. Bir düğün salonunda gerçekleştirilen kutlamaya HDP milletvekilleri Pero Dündar, Garo Paylan ve Rıdvan Turan ile birlikte HDP İl ve ilçe yöneticileri, Barış Anneleri ve yurttaşlar katıldı. Halaylarla devam eden kutlamada çocuklar ellerinde HDP bayrakları ile renkli görüntüler oluşturdu. Kutlamada HDP'li Paylan söz alırken, savaş politikalarına karşı barışı savunacaklarını ifade etti. Yurttaşlara mücadeleyi büyütme çağrısı yapan Paylan, "Zalimin dişlerinin büyük bölümü döküldü. Artık diğer dişlerini de dökelim" dedi. Ardından Pero Dündar söz alarak, HDP'nin 9'uncu yaşını kutlarken, yerine kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk'ün de mesajı okundu. Konuşmaların ardından kutlama Koma Dengê Amara'nın seslendirdiği şarkılar eşliğinde çekilen halaylar ile sona erdi.

Esenyurt

Esenyurt’ta yapılan etkinliğe HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, HDP milletvekili Züleyha Gülüm ve birçok sivil toplum örgütü temsilcisi ile yurttaş katıldı. Burada söz alan HDP’li Züleyha Gülüm, HDP’nin bulunduğu konuma işaret ederek, bu konumda verilen mücadele ve bedeller sayesinde gelindiğini ifade etti. “Bu uğurda bedel ödeyenlerin mirasına sahip çıkarak buralara geldik” diyerek sözlerini sürdüren Gülüm, direne direne kazanacaklarını kaydetti.

'Yaşımız 9 değil yaşımız 90’lardan da fazla'

Tutukluları selamlayarak konuşmasına başlayan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Geçmişte büyük bedeller ödeyerek,  bu partinin buraya gelmesini sağlayan yüzlerce binlerce arkadaşımızın emeğinin olduğunu biliyoruz. O yüzden yaşımız 9 değil yaşımız 90’lardan da fazla. Dolayısıyla ben bu yaş gününde bir kez daha bu uğurda emek veren, bedel ödeyen, yaşamını yitiren, bugün aramızda olmayan cezaevlerinde olan, toprağa düşen binlerce insana buradan sonsuz teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Onların emeğidir bizleri bugünlere getiren. Onların ödediği bedeldir bizleri bugünlere getiren. Onların mücadele azmidir bizleri bu kadar büyüten bizleri var eden” diye konuştu.

'Türkiye’ye adaleti, barışı ve özgürlüğü getirmek için yola çıktık'

HDP’nin kurulduğu günden beri belli ilkelerle bugünlere geldiğini aktaran Buldan, Türkiye’ye adaleti, barışı ve özgürlüğü getirmek için yola çıktıklarını ifade etti. Bugün hala aynı noktada olduklarını aktaran Buldan, “Hala aynı umudu taşıyoruz. Bu 9 yıllık süreç içerisinde bu ülkeye demokrasiyi adaleti ve barışı ama aynı zamanda özgürlükleri getirmek için büyük bir mücadele verdiğimizi ifade etmek isterim. Biz yola çıktığımızda HDP’nin kuruluş tarihinde bu ülkeye barışı getireceğiz dediğimiz zaman, ‘buda nereden çıktı hayal ve rüya görüyorlar’ demişlerdi. Biz, bu ülkeye demokrasiyi, özgürlükleri getireceğiz dediğimizde, onlar ‘hayal kurmaya rüya görmeye devam etsinler’ dediler. Ama biz halkımızın bu hayalini gerçekleştirmek için ödenmesi gereken bir bedel varsa ödemeye hazırız” dedi.

'HDP'yi kapatmak hiç de kolay değil'

HDP’nin kapatılacak bir parti olmadığının altını çizen Buldan, “Bugün Türkiye halklarına en büyük cesareti, en büyük umudu veren bir parti olan HDP'yi kapatmak hiç de kolay değil. Bugün bu ülkeyi yönetenlere bir kez daha sesleniyoruz. Bu kumpas davalarınızdan yalan olan davalarınızla Türkiye halklarının önünde engel olmaktan çıkın. Biz gün sayıyoruz, önümüze gelecek sandıkla birlikte AKP’yi iktidardan düşürmenin demokratik bir yönetim inşa etmenin yol ve yöntemlerini elbette arayıp bulacağız. Seçim 2023’te değil, çok yakın zamanda önümüze çıkacak bir durumdur. Şimdiden söylüyorum, bütün il ve ilçe teşkilatlarımız erken seçime hazır olsun” şeklinde konuştu. Yapılan konuşmaların ardından kutlama söylenen şarkılar eşliğine son buldu.

Sancaktepe

HDP, 9'uncu yıl dönümüne ilişkin Sancaktepe ilçe binasında kutlama etkinliği düzenledi. Etkinliğe HDP Milletvekili  Dilşat Canbaz Kaya, HDP İstanbul İl Eş Başkanı Erdal Avcı, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Türkiye İşçi Partisi (TİP) üye, yöneticileri yanı sıra CHP Sancaktepe İlçe Örgütü yöneticileri katıldı. 

'Kimse bu partiyi hafife alamaz' 

Açıklamada konuşan HDP’li Erdal Avcı, HDP'nin Mazlum Doğan'ın cesaretiyle mücadelesini sürdürdüğünü belirtti. Kurulduğundan bu yana tüm ezilenlerin sesi ve cesaret kaynağı olduğunu söyleyen Avcı, "HDP, AKP'nin bir daha asla hükümette kalamaz hale getirmiştir ve bu uğurda tüm bedelleri ödemiş bir partidir. HDP, Kürt halkının önüne katılan barajları yerle bir eden partidir. Kimse bu partiyi hafife alamaz dışta göremez. Ağır bedellerle başlattığımız bu yürüyüşü şanlı bir şekilde sonlardıracağımızın sözünü veriyoruz" ifadelerini kullandı. Etkinlikte, birçok kurumun HDP'nin 9'uncu yılına ilişkin gönderdiği mesajlar okundu. Çekilen halaylar ardından etkinlik son buldu.

Esenler

HDP İstanbul İl Örgütü, 9’uncu kuruluş  yıldönümlerine nedeniyle Esenler ilçesinde bulunan Gül Düğün Salonu’nda kutlama etkinliği düzenledi. Etkinliğe, HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Ferhat Encü, HDP İstanbul Kongre Komisyonu Eş Sözcüsü Semiha Şahin, Esenler ilçe Eşbaşkanları Rıza Kaplan, Dilek Demir’in yanı sıra sivil toplum örgütü temsilcileri ile çok sayıda yurttaş katıldı.

'Yeni yaşamın yol haritası'

Etkinlikte söz alan HDP İstanbul Kongre Komisyonu Eş Sözcüsü Semiha Şahin, “Umuda yolculuk”  diye başladıkları bu yolda her gün daha fazla büyüyerek bugüne geldiklerini belirtti. Büyük bedeller ödeyerek bugüne kadar geldiklerini hatırlatan Şahin, “Patimiz yakın zamanda 11 maddeden oluşan bir deklarasyon yayınladı. Bu dekorasyonda bütün toplumun yararlanacağı bir yol haritasıdır ve yeni yaşamın yol haritasıdır” diye konuştu. Şahin’in ardından söz alan Esenler İlçe Eşbaşkanı Rıza Kaplan ve Dilek Demir de partilerinin kuruluş yıldönümüne katılan halka teşekkür ederek mücadele sözü verdi. Konuşmaların ardından etkinlik Grup Vardiya ve Grup Zana’nın şarkıları eşliğinde halaylarla son buldu.  


Etiketler : Urfa, hdp, hakkari, Mardin, Şırnak,