Hekimler randevu aralığının 5 dakikaya düşmesini protesto ediyor

21 Eki 2021

Sağlık Bakanlığı'nın randevu aralığını 5 dakikaya düşürmesine tepki gösteren Urfa Tabip Odası, uygulamandan vazgeçilmesi çağrısında bulundu. 

Merkezi Hekim Randevu Sistemi’ndeki (MHRS) randevu aralığının Sağlık Bakanlığı tarafından 5 dakikaya düşürülmesine ilişkin Urfa Tabip Odası açıklama yaptı. Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası (SES) üyeleri de açıklamaya destek verdi. Mehmet Akif İnan Eğitim Araştırma Hastanesi önünde yapılan açıklamada “Sağlık 5 dakikaya sığmaz emek bizim söz bizim” pankartı açıldı. 

Urfa Tabip Odası Başkanı Osman Yüksekyayla, yıllardır sağlıkta dönüşüm programı adı altında yürütülen politikaların hastaneleri ticarethaneye, hastaları müşteriye dönüştürdüğünü söyledi. Sağlık Bakanlığı'nın sağlık hizmetlerinde niteliği değil niceliği önceleyen politikalarında ısrar ettiğini belirten Yüksekyayla, "Hekimlik yapabilmek için bir hastaya ayrılması gereken muayene süresi en az 20 dakika olarak kabul edilmesine rağmen ülkemizde birçok hastanede bu süre 5 dakikaya düşürülerek hekimlere günlük yaklaşık 100 hasta randevusu dayatılmaktadır. Bu randevular, hekimin isteği ve bilgisi dışında MHRS sistemi üzerinden açılmakta, hekimin hastasına yeterli zaman ayırmasına; halkın nitelikli sağlık hizmeti almasına engel olmaktadır" diye konuştu. 

Dayatılan 5 dakikada kişinin yeterli muayenesini yapabilmenin mümkün olmadığını belirten Yüksekyayla şunları söyledi: "Muayene için yeterli zaman tanımamak, hekim hasta ilişkisini birkaç dakikaya sığdırmak; hekimlik meslek etiği, ilkelerimiz açısından kabul edilemez ve mesleki özerkliğimize yönelik bilinçli bir saldırıdır. Bu uygulama daha çok istifa, daha çok hekim göçü, daha çok hastalık, daha çok sağlıksızlık, daha çok sağlıkta şiddet getirir. Halk sağlığını ve sağlık çalışanlarının sağlığını tehdit eden bu uygulamalardan hızla vazgeçilmelidir."

URFA


Etiketler : Urfa Tabip Odası,